Az SZDSZ-en is bukhat egy új kormányjavaslat

Vágólapra másolva!
Az SZDSZ nem szavazza meg a kormány most benyújtott önkormányzati módosító csomag azon részét, hogy a helyhatóságokat kivételesen hat évre választanák meg.
Vágólapra másolva!

Nem támogatja az SZDSZ azt az egyébként koalíciós módosító javaslatot, amely szerint ősszel hat évre választanák meg a helyi önkormányzati képviselőket és polgármestereket. Kuncze Gábor pártelnök és Demszky Gábor főpolgármester azzal indokolták a párt döntését, hogy nem szabad bebetonozni egy egyébként "működésképtelen rendszert".

A kormány most nyújtotta be azt a törvénycsomagot, amely egyebek között az önkormányzati rendszert is megváltoztatná, s ehhez többnyire kétharmados többségre van szükség. Ősszel a helyi önkormányzati tisztségviselőket hat, a megyei önkormányzatokat három évre választanák meg. A megyei önkormányzatok megbízatásának lejárta után, 2009-ben pedig már a régiók vezetéséről szavaznánk, szintén három évre. Aztán 2012-ben "összeérne" a rendszer: a mostanihoz képest jóval kevesebb helyi önkormányzati tisztségviselőt és a régiók vezetését is négy-négy évre választanák meg, s innentől mindig a parlamenti ciklusok félidejében lenne a helyhatósági választás.

Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő kérdésünkre azt mondta: az SZDSZ a tárgyalások idején közölte az MSZP-vel, hogy elfogadhatatlannak tartják a hat évre szóló megoldást, de a szocialisták ezt figyelmen kívül hagyták. Hozzátette: figyelmetlenségből külön nem jelezte a kormány hétfői ülésén, hogy a liberálisok ezzel nem értenek egyet.

A szabad demokraták támogatják, hogy most két, három vagy négy évre válasszák meg a helyi önkormányzati tisztségviselőket, de hosszabb időre semmi esetre sem - tette hozzá. Kuncze Gábor pártelnök ezzel kapcsolatosan azt mondta: inkább maradjon még négy évig a mostani rendszer, és ez idő alatt elő tudnak készíteni egy átfogó önkormányzati reformot. Horn Gábor megjegyezte: a félreértéshez az is hozzájárult, hogy a tárgyalásokon részt vevő SZDSZ-es önkormányzati politikusok szintén nem tiltakoztak a számukra kedvező döntés ellen.

Kuncze Gábor úgy fogalmazott, "van egy olyan érzése", hogy mindenki csak násztáncot jár a régiók körül, s megszavazzák a hatéves helyi hosszabbítást, de kiszavazzák a régiók megalakítását. Elfogadhatatlan, hogy nem csökken jelentősen az önkormányzati képviselők száma, nem akarnak régiókat, de hat évre bebetonoznak "egy működésképtelen rendszert". A pártelnök megjegyezte: New Yorkot kevesebben irányítják, mint Budapestet, és összesen 28 ezer önkormányzati képviselő van az országban. Az SZDSZ már tavaly 50 százalékos csökkentést javasolt - emlékeztetett Kuncze Gábor.

Nagy Szilvia