A gyors tempótól féltik a kirúgott hivatalnokokat

Vágólapra másolva!
Pszichológus segítségére szorulhatnak azok a hivatali dolgozók, akiknek az államigazgatási reform következtében hamarosan búcsút kell mondaniuk a munkahelyüknek. A fejvadász szerint embert próbáló feladat lesz a versenyszféra követelményeihez való igazodás az elbocsátott hivatalnokok számára, a magáncégek ugyanis gyorsabb tempót diktálnak és kevesebb hibalehetőséget engednek meg.
Vágólapra másolva!

"Halálváró a hangulat" - így jellemezte az [origo]-nak az egyik kormányhivatal munkatársa a munkahelyi légkört. Mint mondta, arra számítanak, hogy az emberek hatvan százalékát lapátra teszik, és már ezen a héten bejelentik, ki megy, és ki marad. Ironikusan megjegyezte, ha késik is a bejelentés, június végéig biztosan megszületik a döntés, hogy a vezetők júliusban már elmehessenek nyaralni. A leépítés több mint tízezer embert érint (az eddig ismert részletekről cikkünk második oldalán olvashat), és az ígéretek szerint nem folytatódik az a korábbi gyakorlat, hogy a kirúgott hivatalnokokat valamilyen más, állami intézmény vagy ahhoz tartozó háttércég vesz fel.

"A szakirodalom szerint a munkahely elvesztése olyan súlyos veszteséget jelent az embernek, mint a közeli hozzátartozó halála" - magyarázta az [origo]-nak Szöllősi Ágnes karriertanácsadó, pszichológus. A közalkalmazottak helyzete, a szakértő szerint az átlagosnál is nehezebb. Az üzleti szférában dolgozók fel vannak készülve az állandó változásra, arra is, hogy elveszíthetik állásukat, mert a stabilnak látszó munkahelyeket is bezárhatják, áttelepíthetik másik országba, vagy a piaci versenyben alulmaradva, fel kell számolni a céget.

Ezzel szembern az állami cégek, a közhivatalok stabil munkahelynek számítanak, és az ott dolgozók egyik fő motivációs háttere éppen az egzisztenciális biztonság megteremtése, fenntartása, ezért az onnan való kikerülés még nagyobb megrázkódtatást jelent - tudtuk meg a pszichológustól.

Sok múlhat a nyelvismereten, életkoron

Szöllősi szerint egy ilyen változás még a nehéz helyzeteket pszichésen jól kezelő személyeket is megviseli. "Ha valaki csak a közigazgatásban szerzett munkahelyi tapasztalatot, és képzettsége is speciálisan a közigazgatáshoz kötődik, akkor a munkaerőpiacra kerülése fokozottan sérülékennyé teszi" - állítja a szakember. "Ahogy a katasztrófák pszichés feldolgozásához szakemberekre van szükség, úgy a létszámleépítéshez is igénybe lehet venni pszichológus, személyügyi, munkajogi szakértőket" - tette hozzá.

A pszichológus úgy látja: új munkahelyet találni azoknak lesz a legnehezebb, akiknek szakképzettsége a közalkalmazotti, a köztisztviselői szférához kötődik. Az ő esetükben pályakorrekcióra, pályamódosításra, átképzésre lehet szükség. Azoknak is nehéz dolguk lesz, akik nem beszélnek idegen nyelveket, idősebbek, vagy olyan térségben laknak, ahol kevés a munkalehetőség.

"A legjobb az lenne, ha az állam, mint a legnagyobb és magára sokat adó munkáltató, úgynevezett outplacement tanácsadó céget bízna meg a létszámleépítés levezénylésével" - véli Szöllősy. Ezek a cégek a munkajogi segítségnyújtástól - az érdekvédelmi szervezetekkel való egyeztetésen, a tulajdonost, munkáltatót képviselő menedzsment felkészítésén át -, az egyének munkahelyhez juttatásáig egyéni és csoportos foglalkozáson vezeti át a dolgozókat egyik munkahelyről egy másik munkahelyre.

"Nem lesznek azonnal kreatív csapatjátékosok"

Kiss István életpálya- és karriertanácsadással foglalkozó pszichológus szerint aggasztó az a tény, hogy ezek az emberek sajátos érdeklődési iránnyal és személyiség-jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek a váltást önmagában megnehezíthetik. Az adminisztratív munkák ellátása ugyanis - különösen az államigazgatási szektorban - az alapos, rendszerező érdeklődési típushoz tartozó embereknek megy könnyen. Azoknak, akik szívesen dolgoznak jól körülhatárolt feladatokon, olyan rendszerben, ahol mindent az utasítások és szabályok követésével lehet maximálisan, eredményesen megvalósítani.

A tanácsadó szerint ez a beállítódás nem változik meg gyökeresen egyik napról a másikra, amint a felmondást kézhez kapják az érintettek. "Nem lesznek azonnal kreatív csapatjátékosok az említett tisztségviselők. Nagy valószínűséggel nem fognak kockázatos magánvállalkozást mérlegelni, vagy rugalmasan váltani, és beilleszkedni egy dinamikus, fiatal csapatba" - mondta az [origo]-nak Kiss, aki úgy látja, az átképzésénél a következő területeket lenne érdemes megcélozni a volt hivatalnokoknak: könyvelés, adóügyek, adatfeldolgozás, pénztárosi tevékenység, kockázatkezelés vagy turizmus.

A pszichológus felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a hivatalnokok rendelkeznek olyan kompetenciákkal, amelyek a versenyszférában is hasznosíthatók, ilyen például az ügyfelekkel és munkatársakkal való folyamatos kapcsolattartás, a problémás ügyfelek igényeinek felmérése vagy a konfliktuskezelés.

Pesszimista a fejvadász

"Elég pesszimista vagyok, mert teljesen más tempóban dolgozik az államigazgatás, mint a versenyszféra, ezért nagyon nehéz lesz számukra az átállás" - mondta az [origo]-nak Fodor Miklós fejvadász. A szakértő szerint a legnagyobb változás abban gyökeredzik, hogy az államigazgatásban dolgozók számára a munkaidő letöltése, míg a versenyszférában a feladatok elvégzése a fontos. Fodor Miklós azt tanácsolná az elbocsátottaknak, hogy - legalább részben - állami tulajdonú vállalatoknál próbáljanak meg állást találni, mert azok valahol középen helyezkednek el azon a képzeletbeli skálán, amelynek egyik végén a gyors tempójú, vevőközpontú amerikai multik, másik végén az államigazgatás helyezkedik el.

A fejvadász szerint a váltásnál lényeges különbség az is, hogy a versenyszférára fokozott ügyfélorientáltság a jellemző, az államigazgatásban pedig ez hátrébb sorolódik más szempontoknál, például a törvényeknek való pontos megfelelésnél, az adminisztrációs kötelezettségeknél, a hierarchiánál. "Az ember többet hibázhat az államigazgatásban, nehezebben válnak meg tőle" - fogalmazott Fodor, aki úgy látja, a munkabérekre nem lesz jelentős hatással a közelgő elbocsátási hullám.

Kevésbé borúlátú a dolgozók újbóli elhelyezkedését illetően a CEMI (Central European Management Intelligence) nevű stratégiai specialista cég, amely 2006 áprilisában kiadott egy tanulmányt a magyar gazdaság problémáinak megoldására. A CEMI szerint még nagyobb, körülbelül 50-55 ezer fős létszámleépítésre volna szükség a közigazgatásban, elsősorban a központi igazgatás, az önkormányzati képviselők és stábjaik, valamint az önkormányzati igazgatás területén. A cég elemzései szerint a jelenlegi állami alkalmazottak általánosan magasabb képzettségük miatt, nagyobb arányban találnak munkát a versenyszférában.