Ködös fogalommal magyarázzák a fotósverést

Vágólapra másolva!
Az ügyészség szerdán reggel elrendelte a nyomozást a rendőrök által bántalmazott fotós ügyében. Ez várhatóan hetekig vagy hónapokig is eltarthat, közben a gyanúsított rendőrök továbbra is szolgálatban maradhatnak, amennyiben a rendőrség saját hatáskörében nem dönt a felfüggesztésükről. Eközben két jogvédő szervezet is arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendőrség magyarázatában szereplő úgynevezett műveleti terület jogilag nem is létezik.
Vágólapra másolva!

"Szerdán, a reggeli órákban, a Budapesti Nyomozó Ügyészség elrendelte a nyomozást az Újpest-Fehérvár focimeccs után bántalmazott fotós ügyében" - mondta az [origo]-nak a Főváros Főügyészség sajtószóvivője. "Az eljárás 'bántalmazás hivatalos eljárásban' vétségének gyanúja miatt indult, a Magyar Nemzet fotósa által tett feljelentés alapján" - tette hozzá Morvai Attila.

A Magyar Nemzet fotósa, Éberling András azért tett feljelentést a rendőrségen, mert a szombati Újpest-Fehérvár futballmérkőzés után bántalmazták a rendőrök, akik az újpesti szurkolók rendbontását próbálták megakadályozni. A fotós elmondása szerint többször gumibottal megütötték, egy a segítségére siető, másik fotóst pedig gázspray-vel lefújtak.

Az ügyészségi szóvivő elmondta, hogy a rendőrség által továbbított feljelentés kedd délután érkezett meg hozzájuk, ennek alapján a nyomozás mellett döntöttek. Ez szerinte várhatóan hetekig, de akár hónapokig is eltarthat. "Most kezdjük el az ügy teljes kivizsgálását, először is bekérjük a helyszínen tartózkodó médiumoktól a felvételeket, képeket. Ezek összevetésével, tanúk meghallgatásával kell kideríteni, megalapozott-e a bántalmazás gyanúja" - mondta Morvai Attila. A szóvivő elmondta, hogy az ügyben érintett rendőrök felfüggesztése a rendőrség hatáskörébe tartozik, hiszen ez munkaügyi kérdés. Ha erről az ügyészségi nyomozás lezárásáig a rendőrség nem dönt, akkor az érintett rendőrök tovább dolgozhatnak.

"Az esettel kapcsolatos eljárás most az ügyészség dolga" - mondta az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az [origo]-nak. Garamvölgyi László elhárította az ügyben érintett rendőrök esetleges felfüggesztésére vonatkozó kérdésünket, mondván, először a Budapesti Nyomozó Ügyészségnek kell kiderítenie, mi történt.

"Az ORFK közbiztonsági főigazgatója elrendelt egy belső vizsgálatot, de ez nem a fotósok bántalmazására irányul, hanem az egész mérkőzés biztosítására, az ott végzett rendőri munkára vonatkozik" - hangsúlyozta Garamvölgyi. "A vizsgálat során, a rendőrség elkészíti a szükséges jelentéseket, amelyek alapján kiderülhet, hogy a meccs alatt és utána történt rendőri munka jogszerű és szakszerű volt-e" - tette hozzá a szóvivő, aki szerint a belső vizsgálat eredményei a jövő hét elejére lesznek meg.

Nem létezik "műveleti terület" a jogvédők szerint

Lapid Lajos rendőrezredes, a BRFK közbiztonsági igazgatója korábban azt mondta, hogy "semmi dolga egy fotósnak ott, ahol rendőrök próbálnak megfékezni dühös szurkolókat", valamint, hogy "a csapaterőben intézkedő rendőr egyedileg nem tudja kiválasztani, hogy ki és miért tartózkodik ott", mert "egy profinak látszó fényképezőgép nem minősít, ilyen bárkinél lehet". Ezért szerinte a rendőrök abból indulnak ki, hogy "műveleti területre" ne menjen, akinek nincs ott dolga, mert a biztonságuk nem garantálható.

Több jogvédő szervezet tiltakozott a rendőrségi fellépés ellen: az Amnesty International és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerdai közleményeikben egyaránt arra hívják fel a figyelmet, hogy a rendőrség által újra és újra hivatkozott "műveleti terület" jogi fogalomként nem létezik.

Az Amnesty International elfogadhatatlannak tartja a közterületen folytatott rendőri akciók esetén a fényképezés bármilyen korlátozását, és arra figyelmeztetnek, hogy az ilyen esetekért a rendőrség irányítását és kontrollját ellátó belügyminiszter politikai felelősséggel tartozik. A TASZ szerint pedig azok a rendőrök, akik nem tudnak megkülönböztetni egy fotóriportert a randalírozó futballhuligánoktól, "nem hogy nem valók emberek közé gumibotokkal az utcára, hanem egyszerűen alkalmatlanok bármilyen rendőri munkára".

Az ügyvezető belügyminiszter szerdán alapos vizsgálatot kért az országos rendőrfőkapitánytól a bántalmazott újságíró ügyében. Lamperth Mónika a Klubrádiónak adott nyilatkozatában nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a rendőrség bocsánatot fog kérni.

A Társaság a Szabadságjogokért egyébként korábban nyílt levélben bírálta Lamperth Mónikát, többek között éppen azért, mert a szervezet szerint az elmúlt négy évben a hatóságok minden korábbinál többször sértették meg a gyülekezési jog gyakorlását. A TASZ ezért azt kérte Gyurcsány Ferenctől, hogy a belügyminiszter az új kormányban ne kapjon helyet. Lamperth azonban maradt, igaz, az új kormányban az önkormányzati és területfejlesztési tárcát kapta meg, miközben a rendvédelmi szerveket a jövőben az igazságügyi miniszter, Petrétei József irányítja majd.

Gergely Zsófia