A bürokrácia leépítése a legnépszerűbb ötlet

Vágólapra másolva!
A Marketing Centrum felmérése szerint a bürokrácia leépítését tartaná az emberek többsége a legjobb módszernek az államháztartási hiány befoltozásához. A szerdai Népszabadság által közölt kutatás kimutatta: a legnépszerűtlenebb ötlet a nyugdíjkorhatár emelése, amiről viszont még nem született konkrét döntés, a kormányprogramban sem szerepel. 
Vágólapra másolva!

Az emberek többsége az állami kiadások csökkentésével enyhítene a költségvetés hiányán, de 40 százalékuk szerint a bevételek növelése is használhat - derült ki a Marketing Centrum ezer fős felméréséből, melyet a szerdai Népszabadság ismertetett.

Népszerű javaslatnak bizonyult az államigazgatási bérek befagyasztása és az állami szféra leépítése. A nyugdíjkorhatár emelését a többség nem tartaná elfogadhatónak, igaz, ez a kormányprogramban sem szerepel. Az ártámogatások megnyirbálásába a magyarok negyede-harmada egyezne bele.

A nyugdíjkorhatár emelése után a második legnépszerűtlenebb javaslat a vizitdíj bevezetése, ezt követi a gyógyszerár-támogatás csökkentése, valamint a gázártámogatás lefaragása. Csupán a megkérdezetettek néhány százalékánál váltott ki heves ellenállást a tandíj bevezetése, a lakástámogatás szigorítása, a privatizáció folytatása és az iskolák összevonása - írja a Népszabadság.

A felmérés szerint csökken az ellenállás, ha az emberek több információt kapnak a tervekről. A gázártámogatások csökkentésének gondolatát első hallásra ellenzi a többség, ugyanakkor az emberek kétharmada szerint csak a rászorulók számláját kell kompenzálni. Hasonló a helyzet a gyógyszerárakkal is, a többség egyetért vele, hogy a kormánynak a támogatási rendszer ésszerűsítésével ösztönöznie kell a generikus gyógyszerek rendelését.

A budapestiek kevésbé negatívan viszonyulnak a hiánycsökkentési tervekhez, mint a vidékiek. A diplomások körében az átlagnál kevésbé népszerű a bürokrácia leépítése, ők az alsó áfakulcs emeléséhez, a tandíjhoz, a vizitdíjhoz és az önkormányzatok számának csökkentéséhez állnak pozitívabban, mint a kevésbé iskolázottak.