Vágólapra másolva!
Gyurcsány Ferencet az ellenzék azzal vádolja, hogy úgy vezeti Magyarországot, mintha részvénytársaság lenne. A szocialisták viszont elismerően mondják: a miniszterelnök úgy irányítja a kormányt, mint egy jó cégvezető: van koncepciója, tisztában van a verseny fontosságával, nem csak a közvetlen környezetével érintkezik - vagyis figyel a részletekre is.
Vágólapra másolva!

Szegény családba született, első generációs értelmiségi, eredeti végzettségét tekintve biológia-technika szakos tanár. Bár sosem tanított, sokak szerint magyarázós előadásmódja ide vezethető vissza. Második diplomáját 1990-ben a pécsi egyetem közgazdaságtudományi karán szerezte meg. Elméleti tudását a gyakorlatban hasznosítva, 1993-ban saját céget alapított, és nyolc évvel később már az ország száz leggazdagabb embere között tartották számon.

A rendszerváltás környékén a KISZ-ben kezdte politikai karrierjét, de aztán hosszú szünetet tartott. Az Orbán-kormány idején azonban ismét érdeklődni kezdett a politika iránt, ő adatta ki például a Tony Blair-féle, új munkáspárti irányzat főideológusa, Anthony Giddens könyvét. Tevékenységével Medgyessy Péter figyelmét is felkeltette, akinek besegített a 2002-es kampányban.

A választási győzelem után a miniszterelnök stratégiai főtanácsadója lett, míg azonban az ilyen pozícióban lévők rendszerint távol szokták tartani magukat a nyilvánosságtól, ő cikkeket írt, és interjúkat is adott. A pártban is elkezdett aktívabbá válni, 2003-ban tagja lett az országos választmánynak, és Medgyessy Péter felkérésére elvállalta az ifjúsági és sportminiszterséget. Az MSZP vezetésében ugyanakkor hűvös távolságtartással kezelték, az ellenzék pedig egyre hevesebben kezdte támadni, elsősorban vagyoni háttere miatt, amelyet szerintük pártállami kapcsolatait kihasználva alapozott meg.

Folytatta a párton belüli építkezést, járta a vidéket, párttagok százaival találkozott, és 2004 februárjában ő lett az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei elnöke. Kapcsolata Medgyessy Péterrel lassan, de biztosan megromlott, ami végül odáig vezetett, hogy 2004 júliusában a kormányfő menesztette is a kormányból. A következő hónapok azonban nem várt fordulatot hoztak számára: Medgyessy bukása után, a pártvezetés Kiss Pétert akarta a kormányfői székbe ültetni, a megyei szervezetek támogatásával azonban végül ő lett a miniszterelnök.

Gyurcsány szeret szerepelni és szereti a nagy szavakat. Ő volt az első miniszterelnök, aki hivatali idejében jelentetett meg könyvet. Írásában a rendszerváltás utáni Magyarországról, a liberalizmus, konzervativizmus és szociáldemokrácia közötti különbségekről elmélkedik. Nemcsak nagyívű eszmefuttatásairól, hanem - elődjével, Medgyessy Péterrel ellentétben - spontán megnyilatkozásairól is ismert, ezek azonban - például a szaúdi terroristákról szóló megjegyzés - nem mindig úgy sülnek el, ahogy szeretné.

Együttműködött a párt megújítását szintén sürgető Hiller István pártelnökkel, és igyekezett ügyelni arra, hogy a pártügyekbe való beleszólás látszatát is elkerülje. A 2004 decemberi kettős népszavazás és a nyári államfőválasztás nyomán, ugyanakkor ismét komoly ellentétek alakultak ki az MSZP-n belül. A párt rendkívüli kongresszusán aztán Gyurcsány maga mögé állította a pártot, és az MSZP-t kampányidőszakban irányító, országos választási bizottság megalakításával, hivatalosan is átvette az irányítást.