Huszonöt törvényt akarnak három hét alatt

Vágólapra másolva!
Még huszonöt törvényre lesz idő a választások előtti három parlamenti üléshéten a házelnök szerint. Szili Katalin azt valószínűsítette, hogy a költségvetési törvény módosításáról, valamint a digitális műsorterjesztési szabályairól szóló előterjesztést még megtárgyalja a parlament. A titoktörvényre viszont már nem kerül sor ebben a ciklusban. A Fidesz szerint a hátralévő három hét legfeljebb egy "operett-ülésszakra" elég.
Vágólapra másolva!

Tavasszal, a parlamenti választások előtt, a várhatóan február 13-ig tartó parlamenti ülésszak során 25 törvényjavaslat megalkotása történhet meg, ebből nyolcnak a vitája már megkezdődött - mondta Szili Katalin házelnök a házbizottság csütörtöki ülését követően. Beszámolt arról, hogy a testületben a kormánypártok javasolták az országgyűlési munka február 13-i befejezését azzal, hogy ha szükségessé válna, a házelnök egy február 20-i ülésnapot is összehívhasson.

Az Országgyűlés az előzetes elképzelések szerint határozni fog a parlamenti rádióközvetítésekre vonatkozó, január végén lejáró határidő egy évvel történő meghosszabbításáról, így még egy évig sugározhat adást a Magyar Rádió középhullámon az Országgyűlés munkájáról. Jövő kedden - az előzetes napirendi javaslat szerint - a képviselők megtárgyalják többek között a konvergenciaprogramról, a költségvetési törvény módosításáról, valamint a digitális műsorterjesztés szabályairól szóló előterjesztést.

Korábban Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője azt mondta, még két tucat törvényjavaslatot kíván megtárgyalni és elfogadni az Országgyűlés tavaszi ülésszakán az MSZP-frakció. A legfontosabb előterjesztések között a gyermekek védelméről szóló törvény, az esélyegyenlőségi jogszabályok és a földgáz biztonsági készletezéséről szóló törvény módosítását említette. Hozzátette: az MSZP megtárgyalná az életüktől és szabadságuktól jogtalanul megfosztottak kárpótlásáról szóló előterjesztést, valamint a polgárőrségről szóló törvény módosítását is.

A csütörtöki házbizottsági ülés után Gulyás József SZDSZ-es képviselő azt emelte ki, hogy a titoktörvény módosítását nem tárgyalja a parlament ebben a ciklusban.

A Fidesz hosszabb ülésszakot akart

Deutsch Tamás, az Országgyűlés fideszes alelnöke a házbizottság ülését követően azt mondta, a kormánypártok idén tavasszal egy operett-ülésszak megrendezése mellett döntöttek. Elmondta: a testületben nem alakult ki egyetértés a kormány- és az ellenzéki pártok között az Országgyűlés tavaszi ülésszakának menetrendjét illetően. A Fidesz azt javasolta, hogy február 28-ig ülésezzen a parlament, a kormányoldal döntése miatt azonban már február 13-án befejezik a munkát.

Ennek az a szomorú következménye, hogy a kormány és a kormánypártok pecsétnyomóvá kívánják változtatni a parlamentet, hiszen annak a tizenhat fontos törvényjavaslatnak a tárgyalását, amelyet a kormány terjesztett be, úgy akarják lebonyolítani, hogy egyetlenegy előterjesztéssel kapcsolatban, egyetlenegy módosító javaslatot sem akarnak elfogadni - közölte Deutsch Tamás.

Szili Katalin a fideszes kritikára úgy reagált: "ha vannak olyan módosító indítványok, amelyek elfogadásra kerülnek, akkor ebben az esetben lehet, hogy nem lesz végszavazás". Emellett, mint mondta, lehetősége van arra, hogy február 20-ra összehívja a plenáris ülést.

Polgárőrség, gázkészlet, cirkuszi menazséria

A kormány az Országgyűlés honlapján szereplő adatok szerint 28 törvényjavaslatot terjesztett be, amelyről még nem szavazott a parlament. Ezek között szerepel a titoktörvény módosítása, a polgárőrségről szóló javaslat, a földgáz biztonsági készletezéséről szóló tervezet, a lobbitörvény, a gyermekek védelméről szóló törvény módosítása, a büntetőeljárásról szóló törvény módosítása. Emellett több esélyegyenlőségi tárgyú törvény módosítása (amelyek módosítanák többek között az akadálymentesítés fogalmát, így vakok számára is alkalmassá kell tenni az épületeket), a digitális műsorterjesztés szabályairól vagy a köztársaság napjának megünnepléséről készült javaslat is a parlament előtt van még.

Nem csak a parlamentben lesz feszített munkatempó a választások előtt, de valószínűleg a kormányüléseken is. A kormány pénteken közzétett, első féléves jogalkotási programja szerint 123 javaslatról kellene dönteni. Többek között a cirkuszi menazséria létesítéséről vagy a vásárokról és piacokról is rendeletet hoznának a tervek szerint.

[origo]/MTI