Fociról, gázról tárgyalt Gyurcsány a horvátokkal

Vágólapra másolva!
Közös kormányülést tartottak csütörtökön a Szépművészeti Múzeumban a horvát és a magyar miniszterek. Az ülésen szóba került a közös foci-Eb terve, valamint a két ország közötti gázipari együttműködés. A két kormány megállapodott arról, hogy nyártól a magyar turistákra való tekintettel az Adriai-tenger partján közösen járőröznek majd a horvát és a magyar rendőrök. Korábban a magyar kormány a román és az osztrák miniszterekkel szervezett közös ülést.
Vágólapra másolva!

Együttes ülést tartott csütörtökön Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban a horvát és a magyar kormány. A Gyurcsány Ferenc magyar és Ivo Sanader horvát miniszterelnök által vezetett kormányülésen szóba kerül Horvátország uniós csatlakozása, amelyet Magyarország határozottan támogat.

Uniós csatlakozás

Gyurcsány Ferenc a kormányülést követő sajtótájékoztatón elmondta: hazánk célja, hogy Horvátországot minél előbb üdvözöljük az EU-ban, ehhez pedig Magyarország igyekszik minden segítséget megadni.

Magyarország korábban is kiállt a horvárok uniós tagsága mellett, többek között akkor is, amikor az EU tavaly márciusban elhalasztotta a csatlakozási tárgyalások megkezdését, arra hivatkozva, hogy a horvátok nem működnek együtt megfelelően Ante Gotovina, a háborús bűnökkel vádolt, nyugalmazott tábornok kézre kerítésében. (Gotovinát tavaly év évén végül elfogták.) A halasztás miatt csak tavaly októberben hagyta jóvá az EU a tárgyalások megkezdését Horvátországgal, amelyek várhatóan évekig eltartanak majd.

Gázipari együttműködés

Kiemelt témája volt a két kabinet együttes ülésének az energetika, ezen belül pedig a gázipari együttműködés. Mindennek az Oroszországból akadozva érkező gázszállítások adtak aktualitást. A két kormány csütörtökön tárgyalt a horvát és a magyar gázszállító rendszerek összekötésének lehetőségeiről, valamint a kőolaj-készletezési együttműködésről is. Felmerült az is, hogy az orosz gáz pótlására a horvátok egy olyan gázterminált létesítenének az Adriai-tenger partjára, ahová cseppfolyós formában érkezne az észak-afrikai gáz.

A két kormány megállapodott arról is, hogy az egyre növekvő számú magyar turistára való tekintettel nyartól a kedvelt nyaralóhelyeken közösen járőröznek majd a horvát és a magyar rendőrök. A magyar rendőrök azonban a tervek szerint nem intézkednek majd, csak a horvát járőrök. A két ország megállapodott arról is, hogy Magyarország júniustól minden évben, a nyári hónapok idejére egy horvátul beszélő, konzuli gyakorlattal rendelkező munkatársat helyez ki Splitbe. Így a bajba került magyar turisták a helyszínen tudnak majd segítséget kérni.

Közös foci-Eb

A kormányülés napirendjén szerepelt a közös foci Európa-bajnokság terve, amelyet 2012-ben szeretne megrendezni a két ország. A közös pályázat összeállítását nehezíti viszont, hogy jelenleg a Magyar Labdarúgó Szövetségnek (MLSZ) se elnöke, se elnöksége nincs.

Gyurcsány Ferenc ezzel kapcsolatban elmondta: bízik benne, hogy az újjálalakuló MLSZ vezetősége olyan pályázatot nyújt be, amivel Magyarország a horvátokkal közösen elnyeri decemberben a rendezés jogát. A magyar kormányfő hozzátette: idejében elkészülnek a megrendezéshez szükséges sport- és infrastrukturális beruházások is. Ivo Sanader horvát miniszterelnök megerősítette: mindkét országban jól haladnak az előkészületek.

Fotó: MTI
Közös kormányülés

Vízerőmű a Dráván

Nem esett szó viszont a kormányülésen arról a Dráva horvát oldalára tervezett vízerőműről, amelynek megépítését határozottan ellenzi a magyar kormány, valamint több környezetvédő civil szervezet is. A magyar kormányfő ezzel kapcsolatban mindössze annyit mondott el, hogy mivel a két kormány jól ismeri egymás álláspontjait, így szükségtelen volt újra napirendre venni a témát.

A zöldek attól tartanak, hogy a Novo Virjébe tervezett erőmű a Dráva medersüllyedéséhez vezetne, ami a talajvíz csökkenését, illetve a környező területek kiszáradását eredményezné. A két ország még a 1980-as években döntött arról, hogy vízerőművet épít a Drávára, Magyarország azonban az ökológia kockázatok miatt kihátrált az elképzelés mögül. A horvátok ekkor döntöttek úgy, hogy a folyó közel 30 kilométeres horvát szakaszán építik meg az erőművet.

Fordulatot jelenthet az ügyben, hogy a környezetvédelmet felügyelő horvát kulturális miniszter tavaly év végén kezdeményezte, hogy a néhány ezer négyzetkilométeres területet vonják természetvédelmi oltalom alá. A WWF és a Dráva Szövetség szerint a cél a folyó mindkét oldalán elterülő nemzeti park létrehozása lenne.

Szabó András