Külföldi listára kerülhetnek a szervre váró betegek

Vágólapra másolva!
Eddig azért nem csatlakoztunk a szervátültetéseket koordináló Eurotransplant hálózatába, mert Magyarország "nettó kiszállító" lett volna, vagyis a kapottnál több szervet kellett volna külföldre vinni - mondta az egészségügyi miniszter. A tárca februárban tárgyal a szervezettel, a belépésünk egyik feltétele az, hogy minden szervre váró magyar gyerek kerüljön fel a szervezet várólistájára.
Vágólapra másolva!

Ki kell bővíteni a nemzetközi együttműködést a szervátültetések területén - jelentette be Rácz Jenő egészségügyi miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. Ennek érdekében a tárca február 9-én Budapesten tárgyal az Eurotransplant Nemzetközi Alapítvány vezetőivel. Ha sikerül megállapodni, akár rövid időn belül beléphetünk a nonprofit szervezetbe, amely a 119 millió lakosú térségben végzi a felajánlott szervek koordinációját.

Jelenleg az Eurotransplantnál hosszabbak a várólisták, mint hazánkban, így a taggá válásunk csak kedvezőbb feltételek esetén lehetséges. Nem válhatunk "nettó kiszállítóvá", az országnak ugyanannyi szervet kell kapnia, mint amennyit ad - hangsúlyozta Rácz Jenő.

Az egészségügyi miniszter elmondta, hogy három előfeltétele van a belépésünknek: minden szervre váró gyerek, továbbá mindenki, akinek sürgős beavatkozásra van szüksége azonnal kerüljön fel a szervezet várólistáira, beleértve a vesére váró úgynevezett hiperimmunizált betegeket is.

Az Eurotransplant jelenleg bővíteni szeretné tagságát, így az eddigieknél kedvezőbb belépési feltételeket kínál. Ha mégsem jön létre a megállapodás, akkor viszont a kétoldalú nemzetközi együttműködéseket kell kiszélesíti - mondta Rácz Jenő. A szervátültetések területén jelenleg csak három ilyen megállapodás él: Hamburggal májátültetéseknél, Béccsel tüdőátültetéseknél folyik transzplantációs együttműködés. A Semmelweis Egyetem pedig a bécsi egyetemmel áll kapcsolatban.

Támogatjuk, hogy Magyarország az Eurotransplant Nemzetközi Alapítvány tagja legyen, ugyanakkor az a véleményünk, hogy ennek két lépcsőben kellene megvalósulnia - mondta az [origo]-nak Székely György, a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnöke. Első lépésként a nagyon sürgős, soron kívüli esetek felkerülhetnének a nemzetközi szervezet sürgősségi várólistájára azonnal, mindenféle előzetes egyeztetés nélkül. Ha ennek az együttműködésnek jók a tapasztalatai, akkor vállalhatnánk következő lépésben a teljes tagságot. Ez már azt jelentené, hogy nemcsak a sürgősségi, hanem a rendes várólistára is felkerülnének a szervre váró magyar betegek - mondta Székely György.

A szervátültetések ügye azután került újra előtérbe, hogy hétfőn este meghalt az a kislány, akin végrehajtották az első magyarországi élődonoros májátültetést.

Az egészségügyi miniszter elmondta, hogy az utóbbi években nőtt a szervadományozások száma: a tavalyi évben 18 donor jutott egymillió lakosra, ami az eddigi legmagasabb arány. 2005-ben az agyhalál megállapítása és a donor bejelentése között eltelt idő a felére csökkent (2004-ben ez 6 óra, tavaly már csak 3 óra volt). 2005-ben összesen 283 donorjelentés érkezett 67 kórházból, ami 25 százalékkal több az előző három évben tapasztaltnál. Így tavaly 181 donorból származó 418 szervet ültettek át - ismertette Rácz.

Ugyanakkor az összes egészségügyi intézményt figyelembe véve ez azt jelenti, hogy még mindig csak a kórházak kevesebb mint feléből küldenek donorjelentéseket. Az [origo] korábban már beszámolt arról, hogy a kórházak többségében problémát jelent a donornak alkalmas agyhalott személy gondozása, illetve maga a szervkivétel is, hiszen ez orvost, ápolókat és műtőt foglal le. Sokszor pedig a hozzátartozók gátolják a donornak alkalmas beteg szerveinek a felhasználását, kérésükre az orvosok kegyeleti okokból nem veszik ki az átültetésre alkalmas szerveket.