Vágólapra másolva!
Szabályzatmódosítást készített a fővárosi jegyző, amelynek célja, hogy csökkenjen a viták hossza a Fővárosi Közgyűlésben. A tervek szerint kevesebbet lehetne beszélni napirend után, és a kisebbségi álláspontot csak a bizottságban lehetne ismertetni.
Vágólapra másolva!
A Fővárosi Közgyűlés honlapjahttp://www.budapest.hu/engine.aspx?page=kozgyules

A főjegyzői javaslat a kormánypárti frakciók állásfoglalása után kerülhet január végén a Fővárosi Közgyűlés elé - közölték az említett képviselőcsoportok vezetői az MTI-vel. Bőhm András, az SZDSZ és Gy. Németh Erzsébet, az MSZP-frakció vezetője elmondta, hogy a Főpolgármesteri Kabinet hétfőn tárgyalt a főjegyzői indítványokról.

Tiba Zsolt leglényegesebb módosítási indítványa, hogy a jövőben a napirendhez a képviselők és más megjelentek legfeljebb egy alkalommal szólhatnak hozzá. Ennek időtartalma továbbra is 4 perc, illetve rendelettervezettnél 5 perc lehet. A főjegyző 5 percre korlátozná a napirend utáni személyenkénti hozzászólások idejét, valamint az adott előterjesztés előadójának napirendi záróbeszédét.

A tervezet szerint a jövőben nem kapna külön hozzászólási időt az adott téma kisebbségi bizottsági álláspontját ismertető képviselő. A főjegyző szerint a kisebbségi véleményt a bizottsági ülésen lehet kifejteni, ennek megismétlése ugyanis nem indokolt a közgyűlésen, mivel ez nem a bizottság hivatalos véleménye.

Hatályon kívül helyezné a főjegyző azt a jelenlegi szabályozást is, miszerint az interpellációt benyújtó képviselő szóban ismertetheti az írásban benyújtott interpellációját. Változás lenne az is, hogy az elutasított interpellációról a bizottsági jelentés alapján a következő ülésen vita nélkül szavazna a közgyűlés. Ekkor már nem kapnának szót az interpelláló képviselők, illetve a kerületek küldöttei sem.

A Fővárosi Közgyűlés legutóbb 2003 szeptemberében módosította hasonló szűkítésekkel a szervezeti szabályzatát. Tavaly nyár óta a közgyűlés üléseit kétnaposra tervezik a sok napirendi téma miatt.