Rendkívüli légszennyezéstől tartanak a zöldek

Vágólapra másolva!
A fővárosban és a nagyobb városokban a légszennyező anyagok aránya közel a duplájára emelkedett az elmúlt napokban - közölte a Levegő Munkacsoport. A környezetvédő civil szervezet szerint ennek oka, hogy ködös időben nincs légmozgás, így a szennyezőanyagok megrekednek a városban. A környezetvédelmi tárca túlzónak tartja a civil szervezet kijelentéseit.
Vágólapra másolva!

Jelentősen romlott a levegő szennyezettsége az elmúlt napokban az ország nagyobb városaiban - állítja a Levegő Munkacsoport. A környezetvédő civil szervezet szerint különösen Budapesten és Miskolcon rossz a helyzet.

Bibók Zsuzsa, a környezetvédelmi minisztérium főosztályvezetője az MTI-nek elmondta: a légszennyezettségi adatok valóban átlépték az egészségügyi határértéket, azt a szintet azonban továbbra sem érik el, ami miatt azonnali intézkedésekre lenne szükség. Bibók szerint a határérték átlépésének elsősorban az az oka, hogy tél van, ezért a fűtés miatt is több a nitrogén-dioxid a levegőben. A főosztályvezető szerint a helyzet nem kritikus, nem jelent egészségügyi kockázatot, ha valaki huzamosabb ideig ilyen levegőt szív.

Simon Gergely, a Levegő Munkacsoport programvezetője szerint viszont problémás , hogy a szennyezés a főváros több pontján az egészségügyi határérték kétszeresét is meghaladja. A környzetvédő szerint a problémát tovább növeli, hogy a szennyezés jelentős részét az ultrafinom, a 10 mikrométernél kisebb (úgynevezett PM 10) részecskék teszik ki. Ezek a főként koromtartalmú, rákkeltő részecskék a dízelautókból származnak, és annyira aprók, hogy az orr nyálkahártyája nem tudja felfogni őket, így azok a tüdőben landolnak.

A környezetvédelmi minisztérium honlapjáról elérhető Országos Légszenyezettségi Mérőhálózat adatai alapján pénteken a PM 10 értéke a Kosztolányi Dezső téren kétszerese volt az egészségügyi határértéknek, az Erzsébet téren és Baross téren pedig a határérték 175 százaléka volt a PM 10 mennyisége.

A környezetvédő civil szervezet szerint a légszennyezés romlásának oka a rossz időjárás: a párás ködös időben nincs légmozgás, így a szennyezőanyagok megrekednek a városban. Simon Gergely elmondta: az elmúlt évek tapasztalatai alapján hagyományosan január-februárban a legrosszabb a levegő minősége a nagyvárosokban. Tavaly januárban három napból két nap során a légszennyezettség értéke meghaladta az előírt határértéket - tette hozzá a környezetvédő aktivista.

Pintér Ferenc, az ICI Interaktív Meteorológia munkatársa szintén megerősítette az [origo]-nak, hogy az utóbbi napok ködös, nyirkos időjárása valóban feldúsította a légkörben szennyeződéseket. "Nincs légcsere, a város a saját levegőjébe fullad" - tette hozzá a meteorológus.

A környezetvédők szerint ebben az időszakban a levegőben jelen lévő nagyszámú szennyező részecske kimarhatja a légutakat, így könnyebb megfázni, és mindez kedvezhet a járványok kialakulásának is.

Szabó András