Apjuk adóssága miatt elveszítheti otthonát az árva testvérpár

Vágólapra másolva!
Házuk elárverezésétől fél egy árván maradt adorjánházai testvérpár. A 15 és 17 éves gyerekek tehetetlenül állnak a fizetési felszólítások előtt, melyek sorban érkeznek apjuk halála után. A gyerekek anyjukat már évekkel ezelőtt elveszítették. Nem tudják, mire mentek el a milliók, mint ahogy azt sem, hogy a gyámügy miért járult hozzá, hogy apjuk jelzálogot jegyeztessen be arra a házra, amely a gyerekek egyetlen vagyona.
Vágólapra másolva!

"Nem tanulok többet, megyek dolgozni" - mondta elszántan az árván maradt 17 éves Takács Tibor, aki 15 éves húgával együtt tavaly év végén szembesült a szomorú helyzettel: apjuk adósságai miatt a házat is elárverezhetik a fejük fölül. Ha elveszítik az adorjánházai otthonukat, a szakközépiskolás Alexandra valószínűleg intézetbe kerül, bátyját azért nem fenyegeti ez a veszély, mert februárban 18 éves lesz. Most mindketten Ajkán tanulnak, kollégisták egy vendéglátóipari iskolában, csak a hétvégéket töltik a Veszprém megyei kis faluban.

A gyerekek nyolc évvel ezelőtt lettek félárvák, amikor édesanyjuk meghalt rákban, apjukat pedig tavaly augusztusban érte súlyos autóbaleset. "Alexandra is bent ült a kocsiban, az apja mellett, a hátsó ülésen, de ő megúszta zúzódásokkal és agyrázkódással" - mesélte 20 éves unokatestvérük, aki vállalta gyámságot a gyerekek felett. Az apa másfél hónapig élt a baleset után, de már nem tért magához, végig kómában volt.

A testvérek számára ekkor vált világossá, hogy a házra is terhelt hitelek törlesztésével apjuk jócskán elmaradt, így a kamatokkal együtt hat-hét millió forintot kellene visszafizetniük - körülbelül annyit, amennyit a ház ér. Engedményként részletfizetési lehetőséget ajánlott fel a behajtó cég, de így is havi 250 ezer forint lenne a törlesztőrészlet, miközben a testvérpár összesen körülbelül 70 ezer forinttal gazdálkodhat egy hónapban.

Azt egyikőjük sem tudja, hogy apjuk mire fordította a bankoktól felvett hiteleket - a papírok szerint először 2003-ban vett fel 1,8 millió forintot tetőcsere címén, majd két hónappal később újabb 1,5 millió forintot. Tetőcserére biztosan nem kellett a pénz, mivel az emeletes ház csak néhány éves volt a hitel felvételekor. Apjuk már évek óta nem foglalkozott a befejezetlen házzal, pedig lett volna vele munka bőven: az emeleti részt nem alakították ki, oda most is csak egy falétra vezet fel, és a ház kívülről sincs kész. Édesapjuk talán a faipari vállalkozásának beindítására fordította a pénzt. "Elektromos fűrészeket vett, de azok sincsenek már meg" - mesélte a 17 éves Tibor, aki állítja, hogy bírósági ítélet szól arról, hogy a fűrészeket apja üzlettársa ellopta.

Fotó: Fábián Évi
A ház bejárata is félkész

"Olyan volt az életmódja, rossz társaságba került" - mondta az elhunyt férfit jól ismerő adorjánházi polgármester azzal kapcsolatban, hogy mire mehetett el a több millió forint, ami igencsak nagy összegnek számít a kis Veszprém megyei faluban. A gyerekek édesapja egyébként a polgárőrség vezetője volt, minden este járőrözött a faluban, nélküle valószínűleg meg sem alakult volna a helyi szervezet - mondta Marton Dezső polgármester.

A sok fizetési felszólítás és banki papír a gyerekek számára nem jelent mást, mint annak a veszélyét, hogy hamarosan otthon nélkül maradnak. Húszéves gyámjuk ugyanis nem tudja magához venni őket, mert a fiatal lánynak sincs saját lakása, a családban pedig nincs más, akire számíthatnak. Nyitottak egy számlaszámot arra az esetre, ha valaki pénzzel tudna segíteni rajtuk, de egyelőre nem érkezett rá egy forint sem. A falutól kaptak némi segítséget: tűzifát küldtek nekik és átvállalták a testvérpár kollégiumi díjának fizetését. "Ennél többet nem tudunk segíteni, lakást nem tudunk biztosítani a számukra" - mondta a falu polgármestere.