Tanúszoba véd a dühös vádlottaktól

Vágólapra másolva!
Új tanúgondozási program indul a bíróságokon: a tanúk külön szobában várakozhatnak, ahova gyermekeiket is behozhatják, és a kijelölt bírósági munkatársakhoz fordulhatnak, ha kérdésük van. Az ötlet tesztelését a gyakorlatban is megkezdték a Somogy Megyei Bíróságon.
Vágólapra másolva!

Január 2-ától kezdték meg a tanúgondozás intézményének fél évig tartó kipróbálását az országban elsőként a Somogy Megyei Bíróságon. "Az ötlet onnan ered, hogy bíróként számtalanszor tapasztaltam, a bírósági folyosókon várakozó tanúk milyen kellemetlen, sokszor kínos szituációknak vannak kitéve" - mondta az [origo]-nak dr. Ujkéry Csaba, a Somogy Megyei Bíróság elnöke.

"Gondoljunk csak arra, milyen lehet az erőszakos közösülés sértettjének a folyosón együtt várakozni a mindent tagadó vádlottal és annak rokonaival" - mondta a programot kezdeményező bírósági elnök. A polgári ügyeknél sem jobb helyzet, sokszor pedig a tanúk gyermekei üldögélnek akár órákon keresztül a folyosói padokon.

Másrészt sokan életükben először lépik át a bíróság küszöbét, és egyáltalán nincsenek tisztában azzal, milyen jogaik és kötelezettségeik vannak. Ráadásul tanúnak lenni nem kellemes feladat: meg kell jelenni, költségekkel jár, sokszor vezethet kínos szituációkhoz - mondta dr. Ujkéry Csaba.

A tanúknak nyújtott segítség jelenti egyrészt a tanúszolgálatot, ami lényegében információszolgáltatás. A bíróság honlapján minden, a tanúskodással kapcsolatos, hasznos tudnivalót megtalálható lesz - ismertette a bírósági elnök.

Ezenkívül minden idézés mellé egy tájékoztatót is mellékelnek, amelyben a tanúskodni beidézett személyt tájékoztatják a jogairól, a bíróság elérhetőségeiről, valamint arról, ki a kapcsolattartó, akihez fordulhat.

A tanúgondozás már aktívabb segítséget jelent - mondta a bíróság elnöke. Ekkor már a kijelölt kapcsolattartó segít a telefonon vagy személyesen hozzá forduló tanúnak, válaszol a kérdéseire, eligazítja. A legfontosabb szabály, hogy a konkrét ügyről a bíróság munkatársa nem beszélhet a tanúval, ebben tanácsot nem adhat - közölte Ujkéry Csaba, hozzátéve, hogy a kapcsolattartó olyan kérdésekre válaszol, mint például ott lesz-e a sértett, mennyi ideig fog tartani a tárgyalás, mi történik, ha nem jelenik meg az idézés ellenére.

A bíróság épületében létrehoztak egy tanúszobát is, ami egy otthonosan, "polgári jellegűen" berendezett helyiség - mondta a bírósági elnök. Itt azok a tanúk várakozhatnak, akik fizikai vagy lelki fenyegetettséget éreznek. A heverővel, játékokkal berendezett szobában helyezhetik el a tanúk kiskorú gyerekeiket, akiknek itt a felügyeletéről is gondoskodnak a bíróság munkatársai.

A tanúgondozást el kell különíteni a tanúvédelemtől, hiszen utóbbi a tanú adatainak bizalmas kezelését és személyének kiemelt védelmét jelenti. Ezzel szemben a tanúgondozás a bírósági eljárást megelőző időszakban segíti a tanúskodókat.

Az [origo] kérdésére a megyei bíróság elnöke elmondta, hogy a tanúk számára nyújtott segítség új formáinak kipróbálása fél évig tart majd, a tapasztalatok alapján dönt a továbbiakról az Országos Igazságszolgáltatási Tanács. Ha az ötlet beválik, az egész országban követhetik a somogyi bíróság példáját.

Gergely Zsófia