Vágólapra másolva!
Szombaton átadták a Magyar Örökség kitüntetéseket a Magyar Tudományos Akadémián. A díjazottak tudományos, kulturális és művészi eredményeikkel érdemelték ki az elismerést.
Vágólapra másolva!

Átadták a Magyar Örökség díszokleveleket és aranyjelvényeket szombaton Budapesten a Magyar Tudományos Akadémián, ahol a tíz esztendeje alapított elismerés jubileumi, 40. díjátadási ünnepségét tartották.

A díj egyik célja, hogy összegezze a tudományokban, a kultúrában, a művészetekben és a sportban meglévő értékeinket, amelyekre ez az ország építheti a jövőjét - mondta köszöntőjében Hámori József, a díjakat odaítélő bírálóbizottság elnöke.

A Bolyai-díjas akadémikus, agykutató, korábbi kulturális miniszter beszédében kiemelte: "ha a múltnak értékeit nem tudjuk számbavételezni, akkor hiába beszélhetünk jövőről". Hozzátette: az évente négy alkalommal odaítélt elismerésekkel a "15 milliós magyarság kulturális örökségét szeretnék összegezni".

A jubileumi díjátadó gálán Magyar Örökség-díjat kapott Zenthe Ferenc, a nemzet színésze; Fitz Jenő ókortudós, múzeumalapító; Vörösmarthy Dániel szemészprofesszor; Jakó Zsigmond történész-kutató, valamint a kecskeméti Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola.

Elismerésben részesült a "fennmaradásért folytatott ezer éves küzdelméért" a moldvai csángó magyarság, valamint posztumusz kitüntetést szavaztak meg Nagy Ferenc somogyi fafaragónak.

"Zenthe Ferenc kristályragyogású mosolya, emberszeretete nemzeti kincs, magyar örökség" - mondta méltatásában Szigethy Gábor irodalmár-rendező. A betegeskedése miatt kórházban fekvő színésznek később adják át személyesen az oklevelet és az aranyjelvényt, amelyet "sokoldalú emberábrázolásért" szavaztak meg számára.

"A Kodály-galaxisban a kecskeméti az egyik legfényesebb csillag,(...) zenei centrum, zenei kombájn" - fogalmazott a Magyar Örökség bírálóbizottságának tagja, a
művelődéskutató Tóthpál József.

Fitz Jenőről, a Fejér Megyei Múzeum alapítójáról, ókortudósról, több mint harminc könyv szerzőjéről elmondták "régészeti eredményei és politikailag alig tűrt munkái" miatt érdemelte ki az elismerést.

Jakó Zsigmond "Erdély múltját feltáró munkásságáért", a romániai és a magyar történészek közötti "hídépítő szerepéért" vehetett át kitüntetést. Vörösmarthy Dániel szemészprofesszort a "hazai mikrosebészet meghonosítójaként", tudományos és gyógyító tevékenységéért díjazták.

"A csángó magyarságnak megszavazatott elismerés legyen ígéret arra, hogy a jövőben jobban oda fogunk figyelni erre az évszázadokon át mellőzött,(...) legősibb magyar népcsoportra" - mondta köszöntőjében Halász Péter, a Honismereti Szövetség elnöke, aki Petrás Máriának, a Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány alapítójának adta át az elismerést.

Nagy Ferenc somogyi fafaragó "hagyományokból fakadó művészetéért" kapta a posztumusz elismerést, melyet felesége vett át az ünnepségen.