Salátatörvény miatt borult a házbizottsági ülés

Vágólapra másolva!
Félbeszakadt a parlament házbizottságának ülése, miután a pártok nem tudtak megegyezni a jövő heti törvényhozási menetrendről. A testületben a Fideszt képviselő Deurtsch Tamás elmondása szerint a gondot az jelenti, hogy a kormánypártok kivették a költségvetési törvénytervezetből azokat a javaslatokat, amelyek miatt az "salátatörvénnyé" vált volna. Így ugyanis külön már nem tudnák megtárgyalni a javaslatokat a következő két hétben.
Vágólapra másolva!

Az Országgyűlés házbizottsága Szili Katalin parlamenti elnök javaslatára megszakította csütörtöki ülését, mert nem látszott remény arra, hogy megegyezés születhet a résztvevők között a költségvetési törvényjavaslat és egyéb, a jövő heti, várhatóan háromnapos ülésen tárgyalandó előterjesztések megvitatásának ütemezéséről.

A korántsem szokványos döntésről Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke számolt be a házbizottsági sajtótájékoztató megkezdésére várakozó újságíróknak. Mint mondta, a házbizottság ülése pénteken reggel folytatódik, addig a frakciók egymást között és a kormánypárti képviselőcsoportok a kormánnyal is egyeztetnek.

A testületben a Fideszt képviselő Deutsch Tamás az MTI-nek nyilatkozva elmondta: az ülést azért szakították meg, mert a költségvetési bizottság szerdán, kormánypárti előterjesztésre, úgy döntött, hogy kerüljenek ki a költségvetési törvényjavaslatból azok a jogszabály-módosítások, amelyek a büdzséjavaslatot úgynevezett "salátatörvénnyé" teszik. Ilyennek nevezik az olyan javaslatokat, amelyek elfogadásával több más, egymástól független jogszabály is módosul.

Deutsch tájékoztatása szerint mindez azzal jár, hogy a kormány az érintett - a költségvetési tervezetből kivett - nyolc-tíz előterjesztést önállóan nyújtaná be a parlament elé. A problémát az okozza, hogy az Országgyűlés idén már csak a jövő héten három, az azt követőn pedig egy napra ül össze, tehát a törvényjavaslatok megvitatására és elfogadására kevés az idő.

Deutsh Tamás, aki egyébként alelnöke is a parlamentnek, azt feltételezi: a kormány azzal összefüggésben gondolhatta meg magát jogalkotási gyakorlatát illetően, hogy az Alkotmánybíróság talán belátható időn belül állást foglal Dávid Ibolya beadványáról a tavaly elfogadott, 2005-ös költségvetéssel kapcsolatban, amelyet az MDF elnöke éppen az ilyen jogalkotási technikát támadva terjesztett elő.

Dávid Ibolya beadványa benyújtása kapcsán még január 21-én az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a "salátatörvény" mint törvényalkotási műfaj "a jogbiztonsághoz fűződő alkotmányos alapelvet sérti". Emlékeztetett arra, hogy a 2005. évi költségvetési törvénynek alig a fele foglalkozik az idei büdzsével, a többi része összesen 44 más törvény kisebb-nagyobb módosítását tartalmazza.