Vágólapra másolva!
Februárban indul az oktatás a politikusi képzés újdonsült elitműhelyében, a Delta Politikai Iskolában, melyet a Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz közel álló Demos Magyarország Alapítvány hozott létre. Az intézménybe a már korábban elindult politikusképzőkhöz hasonlóan civileket, nagyobb cégek munkatársait is várják.
Vágólapra másolva!

Politikatudományt - a szlengben: politológiát - ma már alap- és posztgraduális képzési rendszerben is oktatnak szinte mindenütt, ahol társadalomtudományi vagy jogi kar működik. Vagyis Miskolctól kezdve Debrecen át Egerig az ország tíz városában. A kifejezetten politikusképzéssel foglalkozó intézmények száma ehhez képest elenyésző. Igaz, a kettőt nem szabad véletlenül sem öszekeverni. A politikusutánpótlás-képzés a világon mindenütt maguk a pártok vagy valamilyen politikai szellemiséghez kötődő háttérszervezet égisze alatt zajlik.

A "nép" drága iskolája

Februárban fogadja az első évfolyamot a Delta Politikai Iskola, melyet a politikai és szociológiai háttérkutatásokkal foglalkozó Demos Magyarország Alapítvány hozott létre. A Demos jelentette meg társadalomtudományi sorozatának első köteteként Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Útközben című könyvét, az iskola felügyelőbizottságában pedig ott ül a szocialisták egyik teoretikusa, Gyurcsány támogatója, Vitányi Iván.

Dessewffy Tibor, a Demos elnöke szerint az iskola megítélésében a politikai értékrend másodlagos lehet, ha képes lesz garantálni azt a minőséget, amit megcélzott. Meglátása szerint a politika ma jórészt a kontraszelektált, teljesítményhiányos, korszerűtlen tudású vezetők terepe. Kevés a stratégiai gondolkodású, menedzseri képességekkel rendelkező politikus, aki képes projektek megtervezésére, elindítására és végigvitelére. "Amikor kitaláltuk az iskolát, a végtermékből indultunk ki. Azaz hogy milyennek kellene lennie egy politikai menedzsernek és ehhez miféle képzésre van szükség." - mondta az [origo]-nak Dessewffy, aki szerint alapvető elvárás lenne a náluk végzettekkel szemben, hogy ha például egy kórház szervezeti-pénzügyi átvilágítását bízzák rá, azt meg tudja oldani.

Az iskola a tíz hónapos posztgraduális politikai szakértő szakirány elvégzése után államilag nem akkreditált felsőfokú oklevelet ad. A képzés három modult foglal magába: a tíz részterületet átfogó elméleti oktatás mellett különféle készség- és képességfejlesztési gyakorlatok elsajátításával fejleszthetik magukat a hallgatók, és még projektmenedzsmentet is tanulnak. Az egyes elméleti tárgyakat ismert szakemberek oktatják: többek között Kéri László és Török Gábor politológusok, Karvalits Ferenc közgazdász, Csepeli György szociológus, Debreczeni József közíró. Az előadók között van Sárközy Tamás jogászprofesszor is, akit a Gyurcsány-kormány a közigazgatási reform kidolgozására kért fel és Keszthelyi András, a miniszterelnök közvetlen munkatársa.

A kétszemeszteres képzés összesen 1,95 millió forintba kerül - Dessewffy szerint árfekvésében ez összehasonlítható egy nemzetközi közgazdasági végzettség (pl. MBA-diploma) megszerzésével. A fő célcsoportot az árból ítélve a pártok körüli fiatal szakértők és a multinacionális cégek kormányzati kapcsolatokat tartó munkatársai alkotják. Az iskola a borsos tandíj ellentételezésére ösztöndíjlehetőséget is biztosít: arról, hogy hányat adhat, mekkora értékben, még tárgyalások folynak külföldi alapítványi szponzorokkal.