Környezetbarát erőművet épít Zalában a Mol

Vágólapra másolva!
Geotermikus erőmű építését tervezi Zala megyében a Mol Rt. Közép-Kelet Európában ez lenne az első olyan környezetbarát erőmű, melynek során a föld alól nyert melegvízből előbb áramot termelnek, majd pedig a vizet távfűtésre használják fel. A beruházás több milliárd forintba kerül és 2007-re valósulhat meg.
Vágólapra másolva!

A Mol Rt. geotermikus erőmű építésének előkészítésébe kezdhet hamarosan Zala megyi Iklódbördöc közelében, ahol az első ilyen környezetbarát rendszer létesülhet Közép-Kelet Európában - közölte Áldott Zoltán ügyvezető igazgató. Áldott elmondta: az olajcég a munkálatok megkezdéséhez a januárban beadott környezetvédelmi engedély-kérelmének elbírálására vár, amelyet a nyugat-dunántúli zöld hatóságtól remélhetőleg napokon belül megkap.

A geotermikus erőmű végleges helyszínének kijelölése egy évet, a kivitelezés pedig egy újabb évet vehet igénybe, így már 2007-ben üzembe állhat a megújuló energiaforrásnak számító környezetbarát erőmű. A beruházás több milliárd forintba kerül. A 2-5 megawatt kapacitásúra tervezett erőmű évente megawattonként 150 millió forint bevételt termelhet, amellyel 10 éven belül térülhet meg a beruházás.

A Zala megyei projekthez az izlandi Husaviki település melletti geotermikus erőmű szolgál mintaként. Az izlandi rendszer a föld alól kinyert 124 fokos vízből első körben áramot termel, majd 70 fokra lehűlve a település távfűtését szolgálja. A továbbvezetett 40-50 fokos víz helyi üvegházakat is fűt, s később azt 30 fokon egy strand medencéibe vezetik. Az alternatív energiaforrásnak számító geotermikus energia előnyösebb a szél- és a napenergiát hasznosító létesítményeknél is, mivel évente közel négyszer több ideig képes áramtermelésre, mint a szélturbinák és napkollektorok.