A gyerekek a bizonyítvány, az öregek az időjárási front elől tűnnek el

Vágólapra másolva!
A legtöbb gyerek a nyári szünetben, különösen bizonyítványosztás tájékán tűnik el. Az idős emberek pedig a frontok hatására hagyják el otthonukat. Tavaly közel tizenkétezer magyar állampolgár tűnt el, az eltűntek túlnyomó többsége azonban néhány órán, esetleg néhány napon belül megkerül. Igaz, van olyan is, akit húsz évig keresnek a rendőrök.
Vágólapra másolva!

2004-ben közel tizenkétezer magyar állampolgár tűnt el. A bejelentett eltűnések túlnyomó többsége azonban néhány órán, esetleg néhány napon belül megoldódik. A 2004-ben eltűntek közül például idén június elsején mindössze 301 embert kerestek még a rendőrök. "A nagyszámú megkerülés elsősorban nem a rendőrség érdeme, az esetek zömében maguktól megoldódnak" - mondja Szőgyényi Zoltán alezredes. Szőgyényi szerint nincs tipikus eltűnés, minden eset más és más. "Ha valami jellemző rájuk, akkor az nem annyira az életkor, mint inkább a társadalmi, családi helyzet" - tette hozzá.

A rendőrség a bejelentést követően azonnal kiadja a körözést, és elkezdi a keresést, ha az eltűnt életkora vagy betegsége indokolja ezt. Ellenkező esetben várnak, mert a többség rövid idő alatt megkerül, de 24 órán belül mindenképpen elrendelik a körözést. A törvény húsz évig biztosítja számukra az adatkezelés lehetőségét, vagyis elvileg egy eltűnt személy után ennyi ideg is nyomozhatnak. "Ha azonban valaki egyedül él, nincsenek barátai, rokonai, hamar kimerülnek az adatgyűjtési lehetőségek" - állítja az alezredes.

A hozzátartozók ne essenek pánikba

A rendőrség internetes oldalán mindenekelőtt azt javasolják az eltűntek hozzátartozóinak, hogy ne essenek pánikba. Telefonon vagy személyesen ellenőrizzék az eltűnt ismeretségi körét, barátait, kollégáit, hogy nem találkoztak-e vele. Ha ez nem vezet eredményre, nézzék meg, mit vitt magával, hagyott-e hátra valamilyen üzenetet, levelet. Ha ismeretségi körben nem találják, akkor egy fényképpel menjenek be a rendőrkapitányság ügyeletére. Ahol meg kell adni az összes olyan információt, amely segítheti a körözési munkát: az eltűnt pontos adatait, személyleírását, utolsó ismert ruházatát, különös ismertetőjegyeit, szokásos tartózkodási helyeit, barátaira, életvitelére, szokásaira vonatkozó információkat, illetve - ha megállapítható - azt, hogy ki, mikor, milyen körülmények között találkozott vele utoljára.

Az eltűnt személyeket nem csak a rendőrséggel kerestethetjük. Számos olyan civil szervezet létezik, amely segít az eltűnt hozzátartozó felkutatásában. Talán a legismertebb a Mancs kutyáról híressé vált Miskolci Speciális Mentők csoportja, amely 1996-ban alakult. Tagjai önkéntesek, mentési és felderítési tevékenységüket karitatív módon, saját kutyáikkal, felszereléseikkel végzik. Szakembereik kutyás-, búvár-, alpinista-, barlangászegyesületekből, valamint a mentőorvosok közül kerültek ki.

Az idősek frontátvonuláskor tűnnek el leggyakrabban

Lehoczki László, a csoport vezetője az [origo]-nak elmondta, hogy elsősorban akkor segítenek, ha az állami szervek technikai lehetőségei hiányoznak, de szinte minden megkeresésre reagálnak. Évente körülbelül 100-120 eltűnési esetük van Magyarországon. A csoport vezetője szerint az év minden időszakának megvannak a maga tipikus esetei: ilyenkor nyáron a vízi eltűnések, az eltévedt kirándulók jelentenek feladatot. A legtöbb gyerek is a nyári szünetben, különösen bizonyítványosztás tájékán tűnik el. Az idős emberekre pedig az időjárás változásai hatnak erősen. "Frontátvonuláskor jelentkezik az idős emberek menési kényszere" - fogalmazott Lehoczki László. Ilyenkor sokan egyszerűen kisétálnak az intézményekből, ahol élnek.

A rendőrség tanácsaihttp://web.b-m.hu/rendor/mittesz.nsf/bba6648099ceabaec1256973005209fe/9e138a175377d052c1256973004e145b?OpenDocument

A vezető szerint inkább kivonulnak valahova feleslegesen, mint hogy késve érkezzenek. "Előre egyetlen eltűnésről sem szabad véleményt mondani" - állítja, vagyis nincs olyan eset, amire legyinteni lehet, hogy úgyis megkerül az illető. A speciális mentők életkortól, egészségi állapottól függetlenül azonnal keresni kezdenek mindenkit. Lehoczki László elmesélt egy esetet, amikor télen egy negyven év körüli nő tűnt el kutyasétáltatás közben. Elvileg még nem kellett volna keresni, de a hozzátartozói aggódtak, mert soha nem szokott eltűnni, és nem vette fel a mobilját. A speciális mentők néhány órán belül megtalálták a nőt, aki beleesett egy hideg iszappal teli gödörbe. "Ha kicsit később érkezünk, kihűlt volna."

A szervezet az adófizetők egyszázalékos felajánlásaiból tartja fenn magát. Tavaly az eredményeik elismeréseként a parlament megszavazott nekik 25 millió forintot, ezt azonban a mai napig nem kapták meg.

Sokszor csak a holttestet találják meg

A Katasztrófaelhárítási Csoport, melynek tagjai szintén olyan emberek, akik vállalják az önkéntes munkát és hajlandóak saját anyagi forrásaikból áldozni a bajba jutott emberek megsegítésére, többek között úgynevezett területkereséssel foglalkozik, azaz eltűnt személyeket, eltűnt légi járműveket kutatnak fel terepjárókkal. Általában akkor keresik meg őket, ha a rendőrség és a tűzoltók nem tudnak segíteni, vagy ha olyan területen tűnik el valaki, amely másképp nem közelíthető meg. "Körülbelül 130 fős riasztható csapatunk van, és 3-4 terepjáróval is bármikor tudunk segíteni" - mondja Pap Ákos, a csoport tagja. Az esetek 75 százalékában eredményes a kutatás, igaz, sokszor csak az eltűnt személy holttestét találják meg. "Főleg télen sok a szomorú esemény, amikor maximum egy napot lehet fagyás nélkül kint tölteni" - fogalmazott Pap Ákos.

Matalin Dóra