Gyorsabb mentőt, rákellenes harcot ígér Gyurcsány

Vágólapra másolva!
A lakosság 90 százalékához egy éven belül negyed óránál rövidebb idő alatt kiérkezik a mentő - szerepel a kormány 100 lépésből álló programjának egészségügyi tervei között, melyeket Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ismertetett hétfőn. Gyurcsány a rák elleni harc erősítését is ígérte. A 24 egészségügyi lépésben több mentő, jobb mentőhelikopterek, igazságos, színvonalas ellátás szerepel, de konkrétumokat a legtöbb esetben nem sorolnak fel.
Vágólapra másolva!

A kormány biztosítani szeretné, hogy Magyarországon a települések legalább 90 százalékában 15 percen belül odaérjen a mentő a rászorulókhoz - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a parlamentben. A kormányfő - a száz lépés politikájának egészségügyet érintő intézkedéseit ismertető - napirend előtti felszólalásában elmondta: ma a települések, lakások 75 százalékában van csak reális esély arra, hogy negyedórán belül megérkezzen a sürgősségi orvosi segítség, ezt az arányt szeretnék egy éven belül 90 százalékosra emelni. A cél érdekében új sürgősségi osztályokat hoznak létre négy megyében, új mentőállomások létesülnek legalább tíz városban, és átalakítják a helikopteres mentőszolgálat rendszerét.

A Nemzeti Rákellenes Program elindítását is bejelentette Gyurcsány. A kormányfő napirend előtti felszólalásában elmondta, hogy ma Magyarországon mellrákszűrésben csak az érintett korosztály 53 százaléka vesz részt. Olyan intézkedéseket kell tenni, amelyekkel legalább a következő évben el tudunk jutni a 65 százalékig - mondta. Hozzátette, hogy a tervek között szerepel a vastagbélrákra és a prosztatarákra vonatkozó szűrés bevezetése a férfiaknál, valamint új onkológiai központ létesítése a Közép-Dunántúlon. Az ígéretek szerint felújítják az onkológiai gépparkot is.

Huszonegy lépésben foglalta össze tervezett intézkedéseit a kormány, amelyek célja - a kiosztott háttéranyag szerint - az ellátás minőségének javítása, a tiszta és átlátható viszonyok megteremtése, az egyenlőbb hozzáférés, vagyis "több egészség és nagyobb igazságosság biztosítása" az embereknek.

A tervek szerint sürgősségi osztályokat, központi ügyeleteket létesítenek azokon a területeken, ahol ezek az intézmények hiányoznak. Új sürgősségi osztály létesül Győrben, Zalaegerszegen, Miskolcon és Szolnokon. Új helikopterbázisok létrehozásával az ország minden pontja elérhetővé válik a légi mentés számára - ígéri a kormány. Helikopter-leszállópályákat létesítenek a nagy forgalmú traumatológiai és kardiológiai osztállyal rendelkező intézményekben. Még az idén három, a következő években hét új mentőhelikopter beszerzését tervezik.

Negyven darab új rohamkocsi és nyolcvan darab mentőkocsi beszerzésével, a mentőkocsik új, korszerű műszerekkel való ellátásával még az idén jelentősen javítják a mentőszolgálat felszereltségét, új mentőállomásokat építenek Kazincbarcikán, Záhonyban, Nyíregyházán, Túrkevén, Hajdúszoboszlón, Pétervásárán, Pápán, Zalalövőn, Dunaföldváron és Ercsiben - olvasható a dokumentumban.

Korszerűsítik a háziorvosi és járóbeteg-szakellátást. A teljesítményt is elismerő finanszírozással ösztönzik, hogy a háziorvosok egyre több betegség teljes kezelésére váljanak helyben alkalmassá. Kistérségi összefogással létrehozzák a háziorvosok központi ügyeletének egységes rendszerét, javítva ezzel a helyben élők biztonságos ellátását a nap mind a 24 órájában.

Egységes minőségbiztosítási rendszert ígérnek az egészségügyben, hogy az ellátás mindenhol ugyanolyan szinvonalú legyen. A kormány emellett azt is ígéri, hogy mindenki az elérhető legjobb ellátáshoz jut majd hozzá. Kialakítják az egészségügyi szolgáltatási alapcsomagot, amelynek sürgősségi ellátás, közegészségügyi szolgáltatások, valamint anya- és csecsemővédelem lesz a része.

Az anyag ennél több konkrétumot nem tartalmaz és azt sem határozza meg, hogy az egyes elképzeléseket mikorra kell teljesíteni. A Gyurcsány-kormány tavaly nyári programjában ugyanakkor az szerepelt, hogy az egészségügy nagyszabású átalakítására ebben a ciklusban már sem idő, sem pénz nincs.