Összeállítható lesz a magyar ügynöklista

Vágólapra másolva!
Egy javított és bővített változatú ügynöktörvény-javaslatot nyújtott be az MSZP frakcióvezető-helyettese, Burány Sándor a házelnöknek. Ennek alapján sok levéltári anyag felkerülhet a világhálóra, azonban az ügynöki jelentéseket nem sorolja ebbe a körbe a javaslat. Az új változatról a tervek szerint márciusban szavazhat az Országgyűlés.
Vágólapra másolva!

Az eredeti, sokat bírált változathoz képest az a két lényeges változás az új javaslatban, hogy a levéltár bizonyos iratai felkerülhetnek a világhálóra, illetve egy tudományos tanácsadó testület segítené az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkáját. Ennek a testületnek többek között az iratok internetes közzétételével kapcsolatban és az iratokban szereplő adatok minősítésében lenne szerepe, valamint háromévente felülvizsgálná a nemzetbiztonsági szolgálatoknál maradt anyagokat. A négy fős bizottságból két tagot a kormányfő, egy-egy tagot pedig a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Történelmi Társulat elnöke jelöl, akiket a házelnök nevez majd ki.

A javaslat szerint a levéltár honlapján mindenki számára elérhetővé kell tenni az ott kezelt iratokat. Az onban a korábbi ígéretekkel ellentétben, nem minden típusú dokumentumot tesznek fel a hálóra, mert például a hálózati személyek jelentéseit nem sorolja fel az internetre feltehető iratok között. Felkerülhetnek viszont az állambiztonsági szervek iktatókönyvei, parancskönyveinek, szervezeti egységei éves terveinek, valamint az operatív tisztek saját munkanaplóinak digitalizált másolatai, a hálózati nyilvántartásból a 6-os kartonok (az ügynökök és besúgók személyi lapja), valamint a t-tisztek és szt-tisztek kinevezési parancsait. Az internetre feltett iratok közül tehát gyakorlatilag össze lehet állítani a szinte teljes ügynöklistát, leszámítva azokat az érintetteket, akiknek lapját nem kapja meg a levéltár.

"Előzetesen nem kaptam meg a javaslat szövegét, de ha benne vannak azok az elemek, amelyekben pénteken megállapodtunk, akkor elfogadható lehet az indítvány" - mondta Fodor Gábor, a koalíciós partner képviselője. Az SZDSZ-es politikus ezek között említette a szakértői testület létrehozását, az iratok visszatartásának lehetőségeinek szűkítését, a kutatás szabadságának érvényesülését, a levéltár anyagainak internetre való felrakását.

A február 10-i házbizottsági ülésen dől el, hogy döntenek-e a javaslat sürgős tárgyalásáról a tavaszi ülésszak kezdetén, február 14-én. A törvényjavaslatról várhatóan március közepén szavaz a parlament. Ha megszavazzák, akkor áprilisban hatályba is léphet.