Alkotmányt módosítana az MSZP ügynökügyben

Vágólapra másolva!
Alkotmánymódosítással kerülné meg az ombudsman ügynöktörvénnyel szembeni aggályait az MSZP. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos korábban a közszereplők és a magánszemélyek közti adatvédelmi határ elmosását tartotta aggályosnak a készülő ügynöktörvény-módosítás kapcsán. Az MSZP úgy módosítaná az alkotmányt, hogy abba az állambiztonsági adatok külön törvényben szabályozott módon megismerhetőek legyenek.
Vágólapra másolva!

Alkotmánymódosítással vágna az adatvédelmi ombudsman elé ügynöktörvény ügyben az MSZP - írja a Népszabadság. "Az alkotmány kiegészítése nélkül a bukást kockáztatnánk az Alkotmánybíróságon" - ismerte el Burány Sándor, az állambiztonsági törvény módosítását előkészítő MSZP-s politikus.

Az adatvédelmi biztos a készülő törvénnyel korábban azt kifogásolta, hogy az egyén információs önrendelkezési jogát nem lehet "csak úgy", a szükségesség, az arányosság és az alkalmasság hármas elvének érvényesítése nélkül korlátozni, és személyes adatait mindenki számára hozzáférhetővé tenni. Péterfalvi Attila szerint nem mosható el szerinte az adatvédelmi határ a közszereplők és a "civilek" között.

A problémát Burányék úgy próbálják megoldani, hogy a kifogásolt rész kapcsán módosítanák az alaptörényt. A miniszterelnök "ösztönzésére" az alkotmányt egészítenék ki azzal: az állambiztonsági múltra vonatkozó adatok külön törvényben szabályozott módon megismerhetőek. Ezt a passzust az Alkotmánybíróság sem vizsgálhatná. Az ombudsman más javaslatait a törvényalkotók beleveszik a készülő ügynöktörvénybe.

A módosított szöveget a jövő héten nyújtja be az országgyűlésnek az MSZP. Közben tárgyalás kezdődik az SZDSZ-el arról, hogy felülvizsgálják a szaklevéltárban kezelt, máig titkos iratokat. Az SZDSZ javaslatára ez civil kontroll mellett történik majd.

A módosításhoz az ellenzék támogatására is szükség van. Burány nem zárkózik el a Fidesszel való egyeztetéstől, de nem feltétlenül tartja szükségesnek. A koalíció elzárkózik attól az ellenzéki javaslattól, amely szerint közszerepléssel összeférhetetlennek kellene nyilvánítani az ügynökmúltat. Amennyiben ebben nem születik megállapodás, valószínű, hogy az ellenzék nem megy bele az alkotmánymódosításba.