Vágólapra másolva!
Az Állami Számvevőszék szerint szabályozatlan, szakmailag és pénzügyileg pedig megalapozatlan az irányított betegellátási modellkísérlet - írja a Népszabadság. A lap szerint az ÁSZ azt javasolja a kormánynak, hogy fejezze be a kísérletet.
Vágólapra másolva!

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az irányított betegellátási modellek (IBM) ötéves működését vizsgálta. Az IBM lényege, hogy kijelölt lakossági csoport után fejkvótát fizet az egészségbiztosító egy úgynevezett ellátásszervező csapatnak, amely irányítja a csoport egészségügyi ellátását. A pénzt virtuális számlán kezelik, és ebből fizetik az ellátás kiadásait. Ha sikerül az ellátásszervezőknek megtakarítást elérniük, akkor ennek egy részét megkapják.

Az ÁSZ elsősorban azt kritizálja, hogy ezeknek a modelleknek a működése nincs megfelelően szabályozva. És a már kétmillió ember orvosi ellátását biztosító rendszerrel kapcsolatban egyetlen kormány sem fogalmazott meg szakmai célokat, így nem tudható, hogy mit is modelleznek a szervezők: az egészségügyi ellátás átalakítását vagy a biztosítási reformot. Azt is kifogásolták, hogy nem határozták meg a várt eredményeket, és azt, hogy nem döntötték el, meddig lehet kísérletként kezelni ezt az ellátási formát.

A vizsgálók nem találtak pénzügyi hatáselemzést, és megállapították, hogy a modell nem hozott megtakarítást az egészségbiztosítási alapnak, sőt többletkiadást okozott a szervezési és a betegség- megelőzésre kifizetett díj.

Az ÁSZ kifogásolja a finanszírozás részleteinek átláthatatlanságát. Miközben öt év alatt 5,5 milliárd forint megtakarításhoz jutottak a szervezők, az ÁSZ ellenőrei csupán 1,9 milliárd forint felhasználásáról találtak adatokat.

Elvileg az egész magyar egészségügyi reform erre az irányított betegellátási modellkísérletre alapult volna, ám egy hete az adatvédelmi biztos is kétségeit jelezte a rendszerrel kapcsolatban. Az ombudsman az Alkotmánybírósághoz fordult, hogy semmisítsék meg a modellek működését szabályozó törvényhelyeket. Péterfalvi Attila szerint - mivel már kétmillió ember van a kísérletben - nem elfogadható, hogy a kormányzat mindig csak átmenetileg, a költségvetési törvényben szabályozza a modellek működését.

Kárpáti Zsuzsa, szocialista országgyűlési képviselő szerint a kormány feltehetően az ÁSZ-jelentés ellenére sem szünteti meg a modellkísérletet, mivel a hiányosságok pótolhatók - írja a Népszabadság.