Ki lehet dobni a régebbi tomográfokat

Vágólapra másolva!
Az egészségbiztosító januártól nem fizet a tízévesnél idősebb gépeken végzett CT- és MRI-vizsgálatokért - írja a Népszabadság. A lap szerint más orvostechnikai berendezésekre nincs ilyen korlátozás, jóllehet van, ahol 20 éves gépeken még dolgoznak.
Vágólapra másolva!

Kénytelenek lecserélni tíz évesnél idősebb computer tomográfjaikat (CT) és mágneses rezonancia (MRI) készülékeiket azok az intézmények, ahol ilyenekkel dolgoznak. Januártól ugyanis csak a fiatalabb gépekkel végzett vizsgálatok ellenértékét fizeti ki az OEP - írja a Népszabadság. A lap szerint jelenleg hat intézmény érintett a gépcserékben. Az ugyanakkor nem világos, miért éppen ez a két géptípus került tilalmi listára.

Nagy Csaba, az Orvos- és Kórháztechnikai Intézet főigazgatója szerint tízévesnél idősebb gépekkel nem is illene dolgozni, jóllehet a kórházi gépek átlagéletkora közel tizenegy és fél év. Az igazgató szerint a gépek nagy része már nullára leírt, műszakilag elhasználódott.

Van olyan hely ugyanakkor, ahol még régebbi gépeken is dolgoznak. Szilvási István nukleáris medicina szakorvos, tanszékvezető elmondta a Népszabadságnak, hogy gyakran tizennyolc-húszéves nukleáris diagnosztikai gépeket üzemeltetnek, amelyeknek jelentős részével már nem lehetne dolgozni. Ezek vizsgálati eredményessége a kívánatosnál húsz-harminc százalékkal rosszabb.

Az intézmények vezetői furcsállják, miért kell újakat venni az amúgy negyven százalékban magánkézben lévő CT és MRI gépek helyett, és miért nem kezelik egységben a műszerparkot. Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint az intézményvezetők is abban lennének érdekeltek, hogy a jelenleginél jobb és megbízhatóbb vizsgálati eredményeket kapjanak minden területen, ehhez azonban elkerülhetetlen a teljes műszerpark fokozatos cseréje, ami a jelenlegi költségvetésből elképzelhetetlen.

Kiss Zsolt, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozási osztályának vezetője szerint a kezdeményezés a betegek biztonsága érdekében és a szakma javaslatára történt. Mint a lapnak elmondta a CT- és MRI-vizsgálatok a többinél erőteljesebben terhelik az emberi szervezetet, és nagyon drágák is. Kiss Zsolt szerint várhatón újabb és újabb területekre terjed majd ki a korlátozás,. Azt ugyanakkor cáfolta, hogy piaci érdekek és a magáncégek erős lobbija játszott volna szerepet a döntésben - írja a Népszabadság.