Új kórháztörvényt akarnak a pártok

Vágólapra másolva!
Az MSZP és az SZDSZ is azt szeretné, ha jövő tavasszal az Országgyűlés elé kerülne egy új kórháztörvény. Az MSZP szerint az új jogszabálynak a finanszírozási és strukturális átalakítást, valamint a tőkebevonás lehetőségét kell rendeznie. Az SZDSZ szerint jó volt a korábbi kórháztörvény, hiszen azt az Alkotmánybíróság nem tartalmi, hanem formai okokra hivatkozva semmisítette meg. Az MDF önálló javaslatot nyújt be. A Fidesz ragaszkodik ahhoz, hogy közhasznú társaságokként működjenek a kórházak, és a dolgozókat is vonják be a döntéshozásba.
Vágólapra másolva!

Újra kezdődhetnek az egyeztetések az egészségügy privatizációjáról azt követően, hogy a vasárnapi népszavazás a kérdésről eredménytelen lett. A kormánypártok szerint ennek ellenére szükség van egy új törvényre.

Kárpáti Zsuzsa, az MSZP képviselője szerint jövő tavasszal az Országgyűlés elé kerülhet az új jogszabálytervezet. Azt sem tartja kizártnak, hogy nem egy új törvény születik, hanem több meglévő törvényt módosít az Országgyűlés. "Át kell tekinteni, hogy a Csehák-féle és az ellátásszervezési törvény alapján mi az, ami hasznosítható. A törvénynek mindenképpen rendeznie kell a finanszírozási és strukturális átalakítást, valamint a tőkebevonás lehetőségét, hogy milyen mértékben és hova engedjük be a tőkét" - mondta a szocialista politikus az [origo]-nak. Emlékeztetett arra is, hogy korábban az irányított betegellátási modellt az ombudsman aggályosnak találta, az ellátásszervezés pedig hasonlóképpen működött volna az eredeti tervek szerint.

A politikus szerint a törvényjavaslat benyújtása előtt mindenképpen szükség van négypárti egyezetetésre. "Három pártnak azonos volt a válasza a népszavazáson feltett kérdésre, egyedül a Fidesz véleménye tért el. Így valószínű, hogy egy négypárti egyeztetés során is legalább három párt egyetértésre tudna jutni" - tette hozzá Kárpáti Zsuzsa, emlékeztetve arra, hogy feles törvényről van szó, vagyis a képviselők egyszerű többségének támogatása mellett elfogadják a törvényt.

"Ha olyan törvényt tudunk alkotni, ami végre nyugvópontra viszi a dolgokat, azt az SZDSZ is támogatná" - mondta az [origo]-nak Béki Gabriella SZDSZ-es képviselő. Úgy látja, a Csehák-féle kórháztörvény szabályozottabbá tette volna a privatizációt, ellentétben a jelenleg is fennálló kaotikus helyzettel. "Helytelen volt, hogy az Alkotmánybíróság döntése után nem foglalkoztunk ezzel, hiszen a testületnek csak eljárásjogi kifogása volt" - állította a politikus, aki emiatt nem is változtatna a korábbi kórháztörvény szövegén.

Béki szintén fontosnak tartja, hogy négypárti egyeztetés legyen az ügyben, bár úgy vélte: kicsi arra az esély, hogy valamennyi párt által elfogadható szöveg szülessen.

"Változatlan az álláspontunk: szükség van egy jó kórháztörvényre" - mondta az [origo]-nak Selmeczi Gabriella, a Fidesz egészségügy-politikusa. Két alapelvhez viszont ragaszkodnak. Egyrészt azt akarják elérni, hogy a kórházak közhasznú társaságokként működjenek, mert így, ha profit keletkezik, azt vissza kell forgatni az ellátórendszerbe. "Erre nagy szükség van" - jelentette ki az ellenzéki képviselő. Emellett ahhoz is ragaszkodnak, hogy az egészségügyi dolgozók számára biztosítsanak garanciákat arra, hogy beleszólhassanak az intézményük ügyeibe.

Az MDF saját törvényjavaslatot készít - közölte Csáky András MDF-es képviselő. "Mióta az Alkotmánybíróság megsemmisítette a törvényt, azóta mondjuk, hogy szabályozni kell a kérdést. Ezért elkészítjük a saját tervezetünket" - mondta az [origo]-nak. Emlékeztetett arra, hogy a Csehák- és a Mikola-féle törvényjavaslat két lényeges pontban tért el egymástól: a nyereségérdekelt vagy nonprofit forma és a nagy beszállítók szerepvállalása tekintetében. "Ez a két vitás pont van mindmáig" - tette hozzá. Az MDF változatlanul azt akarja, hogy az egészségügyi intézmények nonprofit formában működjenek, a nagy beszállítók pedig ne juthassanak piaci részesedéshez.