Kórházügyében a Fidesszel szavaz sok MSZP-s

Vágólapra másolva!
Az utolsó közvéleménykutatási adatok szerint a kórházprivatizáció kérdésében még a szocialista szavazók többsége is Fidesszel ért egyet, azaz igennel szavaz. A Capital Research november végi felmérése szerint az MSZP kampánya ugyanakkor sikeres volt a kettős állampolgárság ügyében: míg hónap elején a szocialista szavazók 40 százaléka támogatta volna a kettős állampolgárságról feltett kérdést, addig hónap végére ez az arány 25 százalék alá csökkent.
Vágólapra másolva!

Egy 500 ember megkérdezésével végzett november végi közvélemény-kutatás szerint a kettős állampolgárság kérdésében a biztos szavazók fele igennel, kevesebb mint kétötöde (38 százalék) nemmel voksol. A Capital Research Piac- és Közvéleménykutató Intézet felmérése szerint az egészségügyi intézmények privatizációját a lakosság minden rétegének nagy többsége (73 százalék) elutasítja, vagyis igennel szavaz.

Az intézet felmérése megállapítja, hogy míg 2004. november elején az MSZP szavazók majdnem kétötöde voksolt volna igennel a kettős állampolgárságra, november végére már csak a szocialista szavazók alig több mint negyede tette volna ezt. A kórházprivatizáció kérdésében nem történt jelentős átrendeződés november folyamán. Az egészségügyi intézmények privatizációját a lakosság minden rétegének nagy többsége továbbra is elutasítja. Ebben a kérdésben még - pártjuk határozott állásfoglalása ellenére is - az MSZP szavazóinak többsége is igennel voksolt volna.

A november végén feltett kérdésekre adott válaszok alapján a kettős állampolgárság esetében mind az MSZP szavazók, mind a Fidesz tábor több mint negyede pártjával ellentétes álláspontot képviselt. A kórházprivatizáció kérdésében az MSZP szimpatizánsainak több mint fele a Fidesz álláspontjával ért egyet, vagyis igennel szavazna.

A TÁRKI közvélemény kutatása szerint a megkérdezettek mintegy fele akart szavazni. Eddigi tapasztalataink alapján azonban a tényleges részvétel ettől lényegesen el fog maradni. A kórház-privatizációval kapcsolatos népszavazás ennek ellenére nagy valószínűséggel érvényes lesz, ugyanis a lakosság olyan mértékben igen párti (még az MSZP szavazók többsége is), hogy minden jel szerint több mint 25 százaléknyi igen szavazat fog összegyűlni.

Összetettebb a helyzet a kettős állampolgársággal kapcsolatban. Ebben a kérdésben a lakosság véleménye erősen megoszlik. Amennyiben azt feltételezzük, hogy a nemmel szavazók nagyobb arányban maradnak távol a szavazástól, akkor a népszavazáson az igen többsége várható. Kérdéses azonban, hogy az igen szavazatok száma elégséges lesz-e az érvényességhez - fogalmaz a TÁRKI legutolsó felmérése.