Magánpraxisban kevesebb baba jön korán

Vágólapra másolva!
A társadalmi státus függvénye a koraszülés. Országos átlagban a születő gyermekek 8,4 százaléka jön korábban, míg magánpraxisokban ez az arány alig 1-2 százalékos - írja a Népszabadság. A lap szerint koraszülöttek fokozottan érzékenyek a betegségekre, kezelésük hatalmas összegbe kerül az egészségügynek.
Vágólapra másolva!

8200 gyermek születik évente kis - 2500 grammnál alacsonyabb - súllyal, a terhesség 37. hete előtt. Ezeknek a gyermekeknek - noha életesélyeik jók - rosszabb az esélyük, hogy egészséges életet éljenek, mint kilenc hónapra született társaiknak. Fokozottan érzékenyek a betegségekre, emellett nagyobb közöttük a csecsemőhalandóság, súlyos lelki terhet okoznak a családnak és hatalmas kiadás az egészségügynek kezelésük. Ezek az újszülöttek főként hallás- és látásproblémákkal, szívfejlődési rendellenességgel küszködnek- mondta a Népszabadságnak Siklós Pál, a Szent István Kórház szülész főorvosa.

A szakember szerint miközben Nyugat-Európában csökkent a koraszülések aránya, itthon szinte változatlan az utóbbi húsz évben. Országos átlagban a szülések 8,4, a magánpraxisban gondozott terhességek alig egy-két százaléka végződik koraszüléssel, ami arra utal, hogy a társadalmi státus függvénye, ki, mekkora egészségtőkével jöhet a világra.

A koraszülésre hajlamosító tényezők között szerepel az korábbi abortusz, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a rossz táplálkozás, a helytelen gyógyszerszedés, az ápolatlanság. Az Országos Epidemiológiai Központ népegészségügyi jelentése szerint a várandós anya korábbi munkavállalásának jellege, terhesség alatti életmódja, társadalmi, szociális helyzete, iskolai végzettsége, korábbi abortuszainak módja is egyértelmű veszélyeztető tényezők - írja a Népszabadság.