Nem lehet visszaállamosítani a gyógyszertárakat

Vágólapra másolva!
Az [origo] által megkérdezett alkotmányjogász szerint nem lehetne visszaállamosítani az egészségügyi intézményeket akkor sem, ha a népszavazáson a kórházprivatizációval kapcsolatos kérdésre a többség igennel szavaz. Korábban Rácz Jenő egészségügyi miniszter és Katona Béla MSZP-s képviselő is azt állította, vissza kellene államosítani az egészségügyi intézményeket, ha az igenek győznek. Így megszűnnének például a fogorvosi magánrendelők és a magánpatikák is. A Fidesz kijelentései miatt feljelentette ez egészségügyi minisztert.
Vágólapra másolva!

Az egészségüggyel kapcsolatban erről a kérdésről kell dönteni : "Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban, ezért az Országgyűlés semmisítse meg az ezzel ellentétes törvényt?"

Kolláth György alkotmányjogász szerint alkotmányjogi szempontból képtelenség, amit kormánypárti politikusok állítottak a népszavazás várható következményeiről. Katona Béla MSZP-s képviselő azt mondta hétfőn a parlamentben, ha a december 5-i népszavazáson a kórházprivatizációval kapcsolatos kérdésre a többség igennel válaszol, akkor egészségügyi közszolgáltató intézmény ettől kezdve kizárólag állami és önkormányzati tulajdonban lehet, a háziorvosi és fogorvosi szolgáltatások magánpraxisát meg kell szüntetni, a gyógyszertárakat, művese-állomásokat az államnak vissza kell vásárolnia, vagy be kell zárnia - mondta.

Rácz Jenő egészségügyi miniszter azt mondta a kérdésről: a választópolgárok igen szavazatukkal arról döntenek, hogy közszolgáltatást közfinanszírozásból állami vagy önkormányzati intézményben kívánnak megvalósíttatni. Ez a döntés kötelezi a kormányt és az Országgyűlést is - tette hozzá. Rácz Jenő korábban kijelentette: többségi igen esetén az Országgyűlésnek lépéseket kellene tennie a már privatizált intézmények visszaállamosítására, és ez több száz milliárd forintba kerülne. Emellett azt is mondta, ha győzne az igen, akkor vissza kellene vonnia a kormánynak a Vatikánnal kötött megállapodását, amelyben az egyházi kórházak visszaadását ígérték meg.

Kolláth szerint minderről szó sem lehet, nem járhat azzal a következménnyel a népszavazás az igenek győzelme esetén sem, hogy visszamenőlegesen államosítani kellene az évekkel ezelőtt már privatizált egészségügyi intézményeket, szolgáltatásokat. Tilos ugyanis a visszamenőleges, negatív jogalkotás, vagyis azok az egészségügyi intézmények, amelyek a népszavazás előtt már megánkézben voltak, nem kerülhetnének vissza állami tulajdonba. Az Alkotmánybíróság egy korábbi határozata szerint pedig nem lehet reprivatizálni, azaz visszaállamosítani.

Az alkotmány 13. paragrafusa szerint: "A Magyar Köztársaság biztosítja a tulajdonhoz való jogot. Tulajdont kisajátítani csak kivételesen és közérdekből, törvényben szabályozott esetekben és módon, teljes, feltétlen és azonnali kártalanítás mellett lehet." Így az alkotmányba is ütközne a visszaállamosítás.

Kolláth szerint nincs olyan hatályos törvény, amit felül kellene vizsgálni a népszavazásra feltett kérdés miatt (a kórházprivatizációról szóló törvényt már korábban megsemmisítette az alkotmánybíróság), a jelenlegi törvények szerint pedig nem lehet a korábban megánkézbe adott intézményeket visszavenni.

Rácz Jenő viszont másképp értelmezi a kérdést: Bihari Mihály alkotmánybíró különvéleményére hivatkozva azt mondta, hogy a népszavazásra feltett kérdésben nincs megjelölve, mely törvény megsemmisítésére irányul a kezdeményezés. Mint mondta, nem egyértelmű, hogy egy eredményes és érvényes népszavazás esetén mely törvényeket, törvényi rendelkezéseket kell hatályon kívül helyezni.

A különvéleményben egyebek között az is szerepel: nem egyértelmű a népszavazásra feltett kérdés, mert nem tudni, hogy a privatizációs stop milyen időtartamra köti a törvényhozót, hogy kizárólag a kórház épületének, vagy az egészségügyi szolgáltatásoknak a privatizációját tiltja, és melyik tulajdoni állapotot akarja rögzíteni.

A különvélemény szerint problémákat vethet fel az is, hogy az egészségügyi szolgáltatást már jelenleg sem kizárólag önkormányzati, illetve állami tulajdonban lévő intézmények, hanem - például - egyházi, alapítványi tulajdonú intézmények is nyújtanak, valamint egyes egészségügyi szolgáltatások privatizációja - így például a háziorvosi ellátásé - már korábban megtörtént.

A kormánypárti politikusok kijelentései után Répássy Róbert fideszes képviselő kedden sajtótájékoztatón jelentette be, hogy pártja büntetőfeljelentést tesz Rácz Jenő egészségügyi miniszter ellen. Szerinte ugyanis a büntető törvénykönyvbe ütközően, hamisan tájékoztatja a közvéleményt az egészségügyi privatizáció leállításáról szóló sikeres népszavazás következményeiről a miniszter.

Répássy szerint az egészségügyi miniszter bűncselekményt követ el azzal, hogy folytatólagosan hamisan tájékoztatja a közvéleményt olyan közérdekű adatokról, amelyek miniszteri feladatkörébe tartoznak, és amelyek döntően befolyásolhatják a választókat. Ezzel szerinte a visszaélés közérdekű adattal bűncselekményt követhette el Rácz.