Szeptember nyit a pesti kínai iskola

Vágólapra másolva!
Szeptember 2-án megkezdődik az első tanév a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában, az intézménybe 126 kisdiák jelentkezett - jelentette be Pálinszky Antal. A tanulók 15 százaléka magyar lesz.
Vágólapra másolva!
A pesti kínai gyerekeknek soha nem csengetnek ki/itthon/20040212magyarora.html

Az intézmény működési engedélyéről szóló okiratot csütörtökön írták alá - mondta, hozzátéve: eddig mintegy 90 diákot irattak be az iskolába, s a jelentkező diákok 15 százaléka magyar. A képzés most szeptemberben az első négy évfolyamon indul meg, a tervek között ugyanakkor szerepel, hogy tovább bővítik az iskolát. Az intézménynek a főváros XV. kerületében, a volt Nyomdaipari Szakmunkásképző Iskola épülete ad otthont. Az iskolában magyar és kínai anyanyelvű pedagógusok tanítanak majd.

A tanulók a kínai órákon a távol-keleti országból érkező könyvekből és munkafüzetekből fognak tanulni. Az iskolában a kötelező tanórai foglalkozások ingyenesek lesznek. Az intézmény multikulturális iskolaként működik majd, hiszen az épület másik felében arab diákok tanulnak. A kelet-közép-európai térségben Magyarországon él a legnagyobb, 10-20 ezer fősre becsült kínai közösség.

Medgyessy Péter miniszterelnök tavalyi hivatalos kínai látogatása után úgy fogalmazott: ösztönözné a Magyarországon befektető, de Kínához kötődő üzletembereket, ha kínai tannyelvű iskolába írathatnák gyermekeiket. Ez egyúttal elősegíthetné, hogy Magyarország egyfajta bázisa legyen a közép-európai kínai jelenlétnek.

Kína világviszonylatban Magyarország 7. legjelentősebb partnere, Ázsián belül pedig tavalyi, több mint 2 milliárd dolláros exportjával az első helyre került. A 2000., illetve a 2002. évi forgalom alapján Magyarország volt Kína legjelentősebb kereskedelmi partnere a kelet-közép-európai térségben. Kínai adatok szerint állami cégek több mint 60 millió, magánvállalkozók pedig közel 60 millió dollár értékben fektettek be tőkét Magyarországon. A kínaiak mintegy 3,5 ezer céget hoztak létre, amelyek többsége ruha- és cipőkereskedelemmel foglalkozik. Budapesten két kínai tőkével létrejött szálloda, és több mint félszáz kínai vendéglő működik.