Bárándy vállalná a miniszterséget Gyurcsány kormányában

Vágólapra másolva!
Az igazságügyi tárca jövőjéről folyt a szó Bárándy Péter igazságügyminiszter és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt pénteki találkozóján. Bárándy kijelentette, hogy a miniszterelnök jelöltön múlik, hogy felkéri-e őt igazságügyminiszterének. Kökény Mihály egészségügyminiszter is találkozott Gyurcsánnyal pénteken. Kökény a találkozó után elmondta, hogy továbbra is kiemelt helyen áll majd az egészségügy kérdése és a szegénység elleni küzdelem.
Vágólapra másolva!

Az igazságügyi tárca kapcsán a közeljövő variánsairól, az igazságügyi tárcáról, valamint a kormányprogramról, a kormányról is szó esett a megbeszélésen - mondta Bárándy Péter igazságügy-miniszter a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölttel folytatott tárgyalását követően pénteken Budapesten.

"Jelenleg van egy státusunk, egy miniszterelnök-jelölti és mind a ketten ugyanannak a kormánynak a tagjai vagyunk, ez egy kötelezettséget ró ránk, hogy megbeszéljük a közeljövő elképzelhető variánsait, tulajdonképpen ez volt a beszélgetésünk tárgya" - hangsúlyozta az igazságügy-miniszter.

Arra az újságírói kérdésre, hogy milyen konkrét variánsok vannak, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt válaszolt: "jók, jobbak és elképesztően jók is vannak. Mi az elképesztően jókat próbáltuk még jobbá tenni".

Bárándy Péter elmondta: természetesen szó volt arról, hogy mi a majdani miniszterelnök elképzelése a kormányprogramról, a kormány vezetéséről és arról, hogy mi a kormány, hiszen a közjog erre nagyon tág értelmezést ad. Hozzátette: nyilván ha egy-egy tárca vezetőivel találkozik a miniszterelnök-jelölt, azt is meg kell vitatni, mi a tárcáról szóló miniszteri és miniszterelnöki elképzelés.

Arra kérdésre, hogy vállalja-e a tárca vezetését a kormány megalakulását követően, elmondta: "Gyurcsány Ferenc úr előtt tökéletesen ismert az én elképzelésem és ettől függ az, hogy a jelenlegi kormány mandátumának lejárta után megkér arra, hogy folytassam, vagy boldogan visszamehetek ügyvédnek".

Arra az újságírói kérdésre, hogy mit szól elődjének, Dávid Ibolyának a jogértelmezéséhez, melyben Medgyessy Péter lemondását követően a kormányt ügyvezető kormánynak nevezte és örömét fejezte ki, amennyiben a köztársasági elnök mielőbb megbízatást adna Gyurcsány Ferencnek, azt válaszolta: az értelmezésben dominált szerepe a köztársasági elnöknek van, hiszen ez egy nagyon rossz jogszabály, amelyet legalább kétféleképpen lehet értelmezni.

Egy cselekvésre kötelezett és jogosult személy van a miniszterelnök lemondása után, ez pedig a köztársasági elnök. Hozzátette: nagyon fontos, hogy a köztársasági elnöknek, a kormánynak, az igazságügy-miniszternek azonos ezzel kapcsolatosan a jogértelmezése.

Sólyom László tegnapi felvetésére, amelyben alkotmányellenesnek nevezte a jogállási törvényt, elmondta: azért vetődik fel az alkotmányellenesség lehetősége, mert a jogállási törvénynek legalább kétféle értelmezési lehetősége van, és ez jogbiztonsági kérdés, amely bizonytalanságot okoz. Elmondta továbbá, hogyha lezajlik ez a konkrét ügy, akkor a tárca gondoskodik arról, hogy ez a "rémes" szabályozás megszűnjön.

Az ATV-nek arra a kérdésére, mi a véleménye arról, hogy a még 30 napig teljes jogkörrel rendelkező Medgyessy Pétert Gyurcsány Ferenc helyettesíti azt mondta: "helyes megoldás, mert arra nehezen lehet valakit kényszeríteni, hogy 30 napon át ellásson egy rendkívül terhes munkát ha nem akarja". Elmondta továbbá, hogy a legszerencsésebb dolog, ha a jövőben elképzelt miniszterelnök helyettesíti, s erre jelen esetben lehetőség van, hiszen Gyurcsány Ferenc tagja a kormánynak, tehát egy rendeletmódosítással elérhető az, hogy ő helyettesítse a lemondott miniszterelnököt.