Ma egyeztetett Kiss Péter és Gyurcsány Ferenc

Vágólapra másolva!
Vasárnap találkozott egymással Kiss Péter és Gyurcsány Ferenc, az MSZP két miniszterelnök-jelöltje. A megbeszélésen a jelöltek egyeztettek az MSZP rendkívüli kongresszusi döntését megelőző időszak etikai normáiról. A kormányfői elképzelések hivatalos ismertetésére a szerdai kongresszuson kerül sor.
Vágólapra másolva!
Hogyan lehet miniszterelnököt cserélni?/itthon/20040819akonstruktiv.htmlGyurcsány harcol és harcra provokál/itthon/20040820ismerosei.htmlKiss Péter: honnan jön és mit akar?/itthon/20040819eztmeg.htmlKiss és Gyurcsány fej-fej mellett/itthon/20040821kiss1.html

Kiss Péter és Gyurcsány Ferenc, az MSZP két miniszterelnök-jelöltje vasárnap egyeztetett egymással. A kancelláriaminiszter, valamint a gyermek-, ifjúsági és sporttárca vezetője egyetértettek abban, hogy a miniszterelnök-jelölés folyamata nem zavarhatja meg a kormányzást és nem oszthatja meg a pártot. Egyeztettek az MSZP rendkívüli kongresszusi döntését megelőző időszak etikai normáiról is. Az [origo] információi szerint a jelöltek nem terveznek közös fellépést, vitájukat a párton belül kívánják lefolytatni.

Az [origo] által megkérdezett szocialista politikusok szerint Kiss Péter inkább a folytonosságra teszi majd a hangsúlyt a kormányfői elképzeléseit ismertetve, míg Gyurcsánytól több változást várnak. Elképzeléseiket mindketten a szerdai kongresszuson ismertetik, személyi kérdésekkel addig nem foglalkoznak.

"Kiss Péter kancelláriaminiszter maradhat, amennyiben engem választanak kormányfőnek, mivel szükség lenne a munkájára" - nyilatkozta Gyurcsány Ferenc a TV2 Tények című műsorának, hozzátéve, hogy amennyiben Kiss Péter lenne a miniszterelnök, megtisztelőnek érezné, ha szerepet kaphatna a kormányában.

Információink szerint az MSZP-ben Gyurcsányt elsősorban Győr-Sopron, Somogy, Hajdú és Csongrád megyében támogatják. A szombati szavazást Kiss Péter nyerte minimális különbséggel a választmányi ülésen, Gyurcsány előtt. Kiss 103, Gyurcsány 99 szavazatot kapott a tagoktól.

A pártfrakcióból és a választmányban ugyanakkor többen győzelemként értékelték, hogy sikerült keresztülvinni a kettős jelölést. Az elnökség és Kovács László eredeti elképzelése ugyanis az lett volna, hogy a szombati nap végére - mikor az MSZP összes testülete egymás után tanácskozott - egy jelöltre szűkítsék a kört. A koalíciós egyeztetéseket követően Kovács László maga is így nyilatkozott. Ez a vélemény az elnökségi ülést követő megyei elnökségi ülés után is tartotta magát, csak a frakcióülésen változott meg a helyzet. A frakció nagy többsége leszavazta az elnökségi álláspontot és kiálltak a többes jelölés mellett, ezt a választmány is megerősítette néhány órával később.

Megjósolhatatlan azonban a fenti eredmények ismeretében is, hogy milyen eredmény születik a kongresszuson. Ott ugyanis mindenki csak egy jelöltet támogathat a titkos szavazáson. A frakcióülésen viszont még nyíltan, kézfelemeléssel szavaztak, de a képviselők akár mindhárom jelöltet is támogathatták. A frakcióülésen felmerült még Veres János neve is, a választmány azonban neki nem szavazott bizalmat.