Öröklött szívbetegsége miatt halt meg a kecskeméti fiatal

Vágólapra másolva!
Öröklött szívbetegsége volt az oka az orvos szakértő szerint a 19 éves roma fiatalember halálának, aki július 25-én Kecskeméten, rendőri intézkedés közben elhunyt. A fiatalember holttestén találtak öt kisebb sérülést, de ezek nem okozhattak a halálát. A szakvélemény alapján az intézkedő rendőr nem tehető felelőssé az elhunyt fiatal haláláért.
Vágólapra másolva!

"A fiatalembernek egy nagyon ritka, de az orvostudomány által leírt betegsége volt, amely genetikai, tehát öröklött eredetű, és olyan előrehaladott állapotban volt, hogy a belső szervekben már elváltozást okozott" - ismertette a szerdán elkészült orvos szakértői jegyzőkönyvet Szabó Ferenc Bács-Kiskun megyei főügyész-helyettes.

Hozzátette: "Nyilvánvalóan van összefüggés az orvos szakértő szerint a rendőri intézkedés és a halál pontosan akkor bekövetkező időpontja között, ez azonban nem ok-okozati összefüggés, mert az orvos szakértő szerint a fiatalember halála az esemény nélkül is rövid időn belül bekövetkezett volna."

Öt külsérelmi nyomot találtak a boncolásnál, "melyek közül négy kétséget kizáróan a rendőri intézkedést jóval megelőzően, tehát akár hetekkel megelőzően keletkezett, tehát egyetlen olyan külsérelmi nyom volt felfedezhető a holttesten, amely e rendőri intézkedés során vagy akörüli időpontban keletkezhetett, ez pedig a bal szemöldökön egy kis vérömleny, mely a dulakodás során is keletkezhetett" - mondta a főügyész-helyettes.

Szabó Ferenc szólt arról is, hogy homokszemcséket ugyan találtak az elhunyt férfi szervezetében, de orvos szakértői szempontból az semmiképpen nem okozhatta a fiatalember halálát. A homok a szakvélemény szerint "a homokos területen való dulakodás során, pontosan meg nem állapítható módon kerülhetett a szervezetbe, de bekerülhetett például akár belégzéssel is, vagy az intubálási kísérlet során, a már nyelven lévő pár szem homok tolódott le a légcsőbe."

A jegyzőkönyv tartalmazza, hogy "a nyelvcsontot eltört állapotban találták, az orvos szakértő azonban úgy véleményezte, hogy ez a sérülés kétséget kizáróan a halál beállta után következett be. Ennek magyarázata az, hogy a nyelvcsont törése, amennyiben a fiatalember életében következett volna be, akkor semmiképp nem képzelhető el anélkül, hogy a környezetében valamiféle vérbeszűrődés vagy vérömleny ne keletkezett volna, ilyet azonban mikroszkopikus méretekben sem találtak."

A főügyészhelyettes szerint "a felsorolt sérülések tehát egyenként is és együttesen is, büntetőjogi szempontból nyolc napon belül gyógyulónak minősülnek, az elhunyt halálával ok-okozati összefüggésbe kétséget kizáróan nem hozhatóak, és túlélés esetén maradandó fogyatékosságot nem okoztak volna, súlyos egészségromlás nem lett volna várható".

A jegyzőkönyv tartalmazta azt is, hogy "az elhunyt vizeletében találtak rendkívül nagy mennyiségű kábítószer-származékot, mely hasis, mariuhána típusú kábítószer-fogyasztásra utalt, de a cselekmény elkövetésekor sem alkohol, sem kábítószer hatása alatt nem volt, mert addigra már kiürült a közvetlen kábítószer".

Szabó Ferenc elmondta, hogy "valószínűsíthetően rendszeres kábítószer-fogyasztó volt a fiatalember" .A szakvélemény alapján az intézkedő rendőr nem tehető felelőssé az elhunyt fiatalember haláláért. Az MTI kérdésére Szabó Ferenc megerősítette azt az információt, mely szerint a család jogi képviseletét ellátó ügyvédtől és az elhunyt testvérétől is érkezett indítvány új orvos szakértő kirendelésére, és most már meg lehet vizsgálni ennek az indokoltságát.

Július 25-én Kecskeméten, az egyik áruházban bevásárló civil ruhás rendőr felismert egy 19 éves roma fiatalembert, aki ellen 6 rendbeli körözés volt érvényben. A rendőr szolgálatba helyezte magát, és megpróbálta őrizetbe venni a körözött férfit, akinek a segítségére sietett a testvére. A férfi több alkalommal kiszabadult a rendőr fogásából, de végül a rendőr több száz méter üldözés után a földre teperte a körözött férfit, aki rövid időn belül meghalt. A rendőr megpróbálta újraéleszteni, de a kiérkező mentők már csak a halál beálltát állapították meg.

Az intézkedő rendőrzászlóst Király Ferenc, Bács-Kiskun megye rendőrfőkapitánya az eset után szolgálatából felmentette, de pár nap után, az előzetes orvos szakértői vélemény ismeretében, ismét szolgálatba helyezte. Az ügyben a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség Ügyészségi Nyomozó Hivatala folytat vizsgálatot.

Az MTI megkereste Varga Józsefet, a kecskeméti köztemető vezetőjét, aki elmondta, hogy az elhunyt családja augusztus 25-én fogja végső nyugalomra helyezni Jakab Richárdot.