A műholdakat is bevetnék a parlagfűirtáshoz

Vágólapra másolva!
Nem számíthatnak jelentős büntetésre azok, akik a felszólítás ellenére sem kaszálják területükön a parlagfüvet. A 20 ezertől 2 millió forintig terjedő bírság felső határát azok kaphatják, akik több hektáros földterületének több mint fele parlagfüves. A szegedi önkormányzat szerint megtérülő befektetés lenne, ha az ország felett elhaladó műholdak képeit megvásárolva színképelemzéssel állapítanák meg, melyek a parlagfűvel leginkább fertőzött területek.
Vágólapra másolva!

A médiakampánynak köszönhetően egyre több bejelentés érkezik azokra a zöldszámokra, melyeken a parlagfűvel kapcsolatos bejelentéseket lehet megtenni - tudta meg az [origo] a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnökétől, Juhászné Halász Judittól. Jelenleg Budapesten, Pécsen, Győrben, Miskolcon, Kecskeméten és Szegeden működik ilyen telefonvonal. Az egyesület tapasztalatai szerint azonban kapacitás hiányában a bejelentéseknek csak egy részét tudják kivizsgálni az önkormányzatok. Juhászné Halász Judit szerint a legrosszabb a helyzet a kistérségek esetében, ott még addig sem jutnak el, hogy felszólítsák a tulajdonosokat a kaszálásra. A civil szervezet szerint addig nem várható változás, míg törvénnyel nem szabályozzák a parlagfűirtást.

A Főpolgármesteri Hivatal által június óta működtetett forródrótra eddig körülbelül 1000 bejelentés érkezett Budapestről és mintegy 500 Pest megyéből - mondta Takács Noémi, a parlagfűprogram előadója. Mivel a Főpolgármesteri Hivatalnak nincs hatósági jogköre, a kerületi jegyzőkhöz irányítják a bejelentéseket, akik kiküldik a felszólításokat, illetve döntenek bírság kiszabásáról. Jelenleg azonban még csak az első felszólítások kiküldésénél tartanak. Takács Noémi szerint arról csak év végén tudnak beszámolni, hogy mennyi bírságot szabtak ki idén.

A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnöke szerint a parlagfűmentesítési program legjobban Szegeden működik a nagyvárosok közül. Virág András SZDSZ-es önkormányzati képviselő, a helyi parlagfűmentesítési program kezdeményezője az [origo]-nak elmondta: a tavaly ősszel elindított programra idén 10 millió forintot különítettek el a költségvetésben. Idén a fertőzöttségi térkép elkészítése folyik, amelyhez négy civil szervezet is besegít az önkormányzatnak. "A legnagyobb probléma a teljeskörűség hiánya, illetve az erőforrás szűkössége" - mondta Virág, hozzátéve: problémát jelent például, hogy nyáron, amikor a parlagfű virágzik, az emberek nagy része szabadságon van még a hatóságoknál is.

Szegeden a négy civil szervezet között felosztották a várost, és a tagok minden területet végigjárnak. Idén összesen 220 bejelentés érkezett tőlük, ezek alapján küldték ki a felszólításokat a területek tulajdonosainak. Virág András közölte: a felvilágosító kampány sikerét mutatja az is, hogy míg a korábbi években csak 100 bejelentés érkezett a városlakóktól, idén 453 telefont kaptak a zöldszámra.

Amennyiben a tulajdonosok nem tesznek eleget a kaszálási felszólításnak, a jövő héttől postázzák a növényvédelmi bírságokat. Ez 20 ezertől 2 millió forintig terjedhet. Akinél nincs parlagfű, de gazos a talaj, az szabálysértési bírságot fizet, ami legfeljebb 60 ezer forint lehet. Az önkormányzati képviselő szerint a kerttulajdonosoknak csak a bírság alsó határát szabják ki, 50-100 ezer forint bírságot legfeljebb az kaphat, akinek a kertjének a fele parlagfű. A felső határt megközelítő büntetésre pedig csak több hektáros, külterületi földek tulajdonosai számíthatnak, ha rengeteg a parlagfű, mégsem tesznek semmit. "Nem az a cél, hogy akinek a kertjében két szál parlagfüvet találnak, azt jól megbüntessék, hanem hogy minél többen felismerjék és irtsák a parlagfüvet" - mondta Virág.

A legnagyobb problémát az jelenti, hogy az utaknál, amelyek mellett sok a parlagfű, az önkormányzat és az állam egymásnak dobja a labdát azzal kapcsolatban, kinek a tulajdona, ki köteles kaszálni. Vannak olyan területek is, ahol nem lehet beazonosítani a tulajdonost, így a kényszerkaszálás számláját sincs kinek benyújtani - tette hozzá az önkormányzati képviselő.

Virág szerint a program sikeres végrehajtásához szükség van állami segítségre, a civil szervezetek bevonására, valamint a műholdas rendszer finanszírozására. Elmondta: a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) megkezdte a műholdas színképelemzés fejlesztését, melynek segítségével kimutatható, mely területek a leginkább fertőzöttek. Ez azonban éves szinten több százmillió forintba kerülne Virág szerint, mivel szezonban hetente-kéthetente kellene megvásárolni az ország fölött elhaladó külföldi - japán, francia, amerikai - műholdak képeit. A FÖMI referenciagyűjtő programja részeként Győr környékéről gyűjtenek felvételeket, de idén Szeged is kérte, hogy vonják be a programba - állította a szabad demokrata politikus, hozzátéve: állami forrás is kellene a programhoz.