A budapesti vizet nem fenyegette a dorogi szennyezés

Vágólapra másolva!
Nem veszélyeztette a dorogi szennyezés a főváros ivóvízkészletének tisztaságát. A Duna vízminősége kitűnő, így a vízművek által ellátott fővárosiakat és a 21 környező településen élőket nem fenyegeti, hogy palackos vizet kellene fogyasztaniuk. Erről Demszky Gábor polgármester számolt be kedden.
Vágólapra másolva!

A Duna vízminősége kitűnő és a dorogi szennyezés a főváros ivóvízkészletének tisztaságát nem veszélyeztette - közölte a főpolgármester kedden Budapesten. "A Duna vízminősége kitűnő, és az esztergomi, dorogi szennyezés idején egyszer sem regisztráltunk olyan határértékhez közelítő értéket, amely bármilyen intézkedést tett volna szükségessé" - mondta Demszky Gábor, miután megtekintette a Fővárosi Vízművek vízminőségét ellenőrző laboratóriumát. Hozzátette: Európában egyedülálló kincs, hogy Budapestnek tiszta ivóvize van, amely megfelelő hőfokon és minőségben áll rendelkezésre.

Major Éva, a Fővárosi Vízművek vízminőségi és környezetvédelmi osztályvezetője a helyszínen elmondta: a laborban kémiai, biológiai, toxikológiai és mikrobiológiai vizsgálatokkal ellenőrzik Budapest és 21 agglomerációs település vízminőségét a kutaktól a fogyasztókig. A fővárosban 355 közintézményben vesznek mintát havi rendszerességgel, emellett víztermelő kutakat és víztároló medencéket is ellenőriznek. Évente 12 500 mintát vizsgálnak meg - közölte.

Major Éva szólt arról is: egy 2001-es kormányrendelet alapján 2005 januárjától vízvizsgálatot csak arra akkreditált laborok végezhetnek. A Fővárosi Vízművek ezt az akkreditációt ez év júliusában szerezte meg, amely hivatalos elismerése annak, hogy a labor a szabványoknak megfelelően, képzett személyzettel, megbízhatóan és ismételhetően képes vizsgálatokat elvégezni.

A vízművek Budapesten és 21 településen több mint kétmillió embert lát el tiszta vízzel hétszáznál is több kútból. Az 5000 kilométer hosszúságú vízvezetékeken naponta 1,2 millió köbméter vizet tudnak továbbítani, amely bőven fedezi a főváros és környéke napi 600-800 ezer köbméteres vízigényét.