Homályos élménytérre költ 3 milliárdot az IHM

Vágólapra másolva!
A tervek szerint 3 milliárd forintot költ az informatikai tárca a Jövő Háza projekt megvalósítására, bár azt a minisztérium illetékese az [origo] többszöri megkeresésére sem tudta megmondani, hogy pontosan mire fordítják majd a pénzt. Az interaktív technikai kiállításnak egyelőre kurátora sincs, sőt, a tárcánál azt sem tudják, milyen berendezéseket kell majd beszerezni a jövő ősszel nyitó kiállításhoz. A témával foglalkozó miniszteri biztos szerint "anyaggyűjtés folyik, az összegyűjtött témajavaslatok alapján".
Vágólapra másolva!

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) annak ellenére akar 3 milliárd forintot költeni a Jövő Háza projekt megvalósítására, hogy az interaktív technikai kiállítással kapcsolatban szinte semmilyen konkrét terv nincs a tárcánál. Egyelőre csak annyi biztos, hogy a 13 ezer négyzetméteres kiállítás a Millenáris Parkban lesz és várhatóan jövő szeptemberben nyit. A kiállításnak helyet biztosító Millenáris három épületének felújítása az előzetes számítások szerint 1 milliárd forintba kerül majd. A tervekben szereplő maradék 2 milliárdot - amely csak a jövő évi költségvetés elfogadásakor lesz végleges összeg - pedig a kiállítás létrehozására szánják. Az IHM illetékesei azonban az [origo] többszöri megkeresésére sem tudtak konkrét terveket felsorolni arról, hogy mire költik majd a projektre szánt pénzt.

"A kiállítási tematikák között szerepel a genetika, az otthon, a munka, a város, a Föld, az űrkutatás, az info-kommunikáció, a virtuális valóság, az utópiák, az emberi kreativitás és az egyéniség is" - olvasható Kertész László, az IHM miniszteri biztosának [origo]-hoz eljuttatott levelében. Kertésztől azt kérdeztük, milyen konkrét tervekre és kiállítási anyagokra fordítják majd a pénzt. "A témákat élményszerűen, interaktív módon kívánjuk bemutatni" - írja a miniszteri biztos, aki szerint "a Nemzeti Audiovizuális Archívum és a Nemzeti Digitális Adattár program interaktív olvasótermei, internet kávézók, médiaművészeti bemutatók" is helyet kapnak majd a Jövő Házában, illetve külföldi kutatóközpontokkal folytatott együttműködés eredményeiről is beszámolnak itt.

Arra a kérdésünkre, hogy a Kertész által telefonon "élménytérnek" nevezett Jövő Háza létrehozásához milyen eszközökre lesz szükség, a miniszteri biztos azt válaszolta, hogy "a beszerzendő termékek skálája széles képet mutat: az eszközök között szerepelnek az alapvető infrastruktúrához kapcsolódó hardver és szoftver eszközök, de a speciális, egy-egy installációhoz kapcsolódó eszközökre is szükség lesz". Az alig egy év múlva nyitó kiállításnak jelenleg még kurátora sincs, bár Kertész egy korábbi levele szerint "a várhatóan szeptember végéig megválasztott kiállítási kurátor fog dönteni a végleges tematikáról". Addig pedig "egy külön kiállítási stáb segítségével anyaggyűjtés folyik, az összegyűjtött témajavaslatok alapján".

A miniszteri biztos a konkrét tervek között említette, hogy a Csodák palotája nevű intézmény is az elsősorban 6-18 éves fiataloknak szóló Jövő Házában kaphat helyet 2005-től. Emellett elmondta, hogy információs technológiával és szórakoztató elektronikával foglalkozó cégeket is megkerestek azzal, hogy állítsanak majd ki technológiai újdonságokat a Jövő Házában. Mint mondta, a minisztérium megkeresését "kedvezően fogadták" a cégek. A kiállítás folyamatos frissítésére évi 1 milliárd forintot szán az IHM 2005 után. Kertész szerint ennek "jelentős részét saját bevételekből (jegyárak, kapcsolódó rendezvények stb.)" kívánják fedezni.

Sáling Gergő