Vágólapra másolva!
Medgyessy Péter kormányzási ciklusa felénél új szövetségi rendszert épít ki az MSZP-vel. Mostanáig erősen támaszkodott azokra a politikusokra, akik kevésbé kötődtek a párthoz, inkább személyéhez kapcsolódtak. Úgy tűnik azonban, hogy most az MSZP konzervatívabb, balszárnyával köt szövetséget, míg korábbi szövetségesei a pártban próbálnak pozícióhoz jutni, hogy visszaszerezzék befolyásukat.
Vágólapra másolva!

Az európai parlamenti választásokon elszenvedett vereség óta tart az MSZP-ben a helyezkedés. Úgy tűnik, hogy a pártonkívüli miniszterelnök új támogatói csoport felé nyit. Ennek jegyében látványosan elfordult Gyurcsány Ferenc sportminisztertől, és menesztette Gál J. Zoltán kormányszóvivőt. A párt baloldalához tartozók az elmúlt évben hangosan kritizálták Gyurcsány Ferenc sportminisztert és a vele szimpatizálókat. Tavaly nyáron zsákmányszerzőknek nevezte őket Szili Katalin házelnök, a párt elnökhelyettese. Információink szerint ehhez a baloldali körhöz tartozik Jánosi György, a párt választmányának elnöke; Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára; Szekeres Imre, aki ugyanott államtitkár és a párt egyik alelnöke is. Medgyessy Péter Gyurcsány Ferenc sportminisztert 2003 májusában éppen Jánosi helyett nevezte ki a kormány tagjának.

Hétfőre egyértelművé vált, hogy Medgyessy Péter összeveszett Gyurcsánnyal, elküldte a sportminiszterhez közel álló Gál J. Zoltán kormányszóvivőt, majd fogadta parlamenti szobájában az MSZP több vezetőjét, akik látványos sorban állással demonstrálták, hogy kiállnak a kormányfő mellett. A felvonulók között ott volt Jánosi és Szekeres is. A találkozónak a személyi változásokon kívül különös jelentőséget ad, hogy Medgyessyhez híresen nehéz bejutniuk mind a pártpolitikusoknak, mind a kormánytagoknak. A miniszterelnök három órát beszélt velük zárt ajtó mögött, és ezzel elkésett következő hivatalos programjáról is.

A kötélhúzás az újak és a régiek - vagy ahogy egymást nevezik: a "zsákmányszerzők" és az "ortodox kommunisták" - között már a 2002-es választás előtt megkezdődött. A párt kampányába pártonkívüliként, Medgyessy javaslatára beszállt Gyurcsány Ferenc úgy kezdett el politizálni, hogy személyi változásokat szorgalmazott a pártban, és a nyugat-európai újbaloldal programjának átvételét sürgette. A Gyurcsány-féle irányzattal állt szemben az MSZP régebbi gárdája, akik a rendszerváltás óta dolgoznak a pártban, és szociális érzéketlenséggel, arroganciával vádolták az újakat. A kormányban egy szocialista körökben népszerű felosztás szerint három oldal szerezhetett pozíciókat: Medgyessy több tárcát személyéhez és nem a párthoz kötődő embereknek adott (László Csaba, Draskovics Tibor, Bárándy Péter tartozik közéjük például), amiért a párt baloldala megsértődött. A hagyományos baloldaliak viszont államtitkári tisztségekkel vigasztalódhattak a Miniszterelnöki Hivatalban (Baja Ferenc, Szekeres Imre, Nagy Sándor), és most már övék a tárca vezetése is (Kiss Péter). A harmadik csoporthoz tartoztak azok, akik a pártban is egyengették a karrierjüket és a kormányzásba is beleszóltak, viszont újnak számítottak: köztük van Gyurcsány Ferenc és Gál J. Zoltán leváltott kormányszóvivő is.

A vetélkedő csoportok természetesen nem váltak szét olyan élesen, hogy platformokról vagy más, intézményes keretekről lehessen beszélni. A hatalmi harc azonban idén augusztus elején eddigi legnagyobb fordulatához érkezett. Úgy tűnik, hogy Medgyessy szakítani készül a párt azon politikusaival, akiknek karrierjét éppen ő egyengette eddig, és helyettük megerősítené kapcsolatát a régi pártelit tagjaival. A lemondását felajánló Gyurcsány Ferencről hétfőn kifejezetten ingerülten nyilatkozott a kormányfő ("szíveskedjen inkább az olimpiával foglalkozni"), míg Gál J. Zoltánt azután küldte el, hogy alig néhány héttel ezelőtt egy komoly átszervezés után rábízta a kormányzati kommunikáció megszervezését.

Az EP-vereség után a párt megújulását régóta követelő Gyurcsány-szárny állítólag azt is felvetette, hogy Medgyessy helyett mással kellene tovább kormányozni, mert különben elkerülhetetlen a 2006-os választási vereség. Ezt senki sem erősítette meg a pártból, de a pletykáról többen is hallottak. Elképzelhető, hogy hétfőn ezért tartotta fontosnak Medgyessy a következőket hangsúlyozni: "A kormánynak egyértelmű mandátuma van, a kormánynak legitim miniszterelnöke van, és ezt senki sem kérdőjelezheti meg." Arra nem tért ki a kormányfő, hogy kik kérdőjelezték meg a legitimitását.

Több napilap információi szerint is Gál J. Zoltán hirtelen távozása összefügg Gyurcsány kegyvesztetté válásával. A sportminiszter pedig az [origo] értesülései szerint nem csak kritizálta a miniszterelnököt, hanem távozását is felvetette. A két politikus bukásának oka hivatalosan nem egyértelmű: Gyurcsány sorsáról a kormányfő nem hajlandó nyilatkozni, bár távozását kész tényként kezelik a pártban; Gál J.-t pedig hivatalosan azért küldte el, mert reaktív volt, és neki egy proaktív szóvivő kell, az EU-s kihívások miatt. Utóbbi magyarázat azért is tűnik furcsának, mert az EU-csatlakozásról már régen lehet tudni, és Gál J.-t éppen egy hónapja erősítette meg pozíciójában Medgyessy. Ezek a jelek arra utalnak, hogy lehet valami azokban a pletykákban, melyek szerint ez a csoport esetleg a miniszterelnök hatalmára tört.

A párt baloldalának megerősödése már attól is megtörténne, ha a Gyurcsány - Gál J. féle szárny kikerülne a hatalomból. Azonban Medgyessy látványos gesztust tett feléjük azzal, hogy meghívta néhányukat hétfőn, úgymond "a 2005-ös költségvetés prioritásairól" tárgyalni. Régebben épp ez az oldal nem volt kiegyezve Medgyessyvel, többen közülük még a választások előtt azt akarták, hogy Németh Miklós legyen az MSZP miniszterelnök-jelöltje.