Akupunktúra-kóklerek ellen küzd a minisztérium

Vágólapra másolva!
Akupunktúrát, akupresszúrát és gyógynövénytant is oktatnának abban a hagyományos kínai gyógyászati központban, melynek létrehozásáról múlt héten állapodott meg kínai kollégájával Kökény Mihály egészségügyi miniszter. A tárca szerint a jelentős Magyarországon élő kínai kolónia mellett a magyar lakosság igénye is egyre nagyobb a természetes gyógymódok, így a hagyományos kínai gyógyászat iránt. A központ egyik legfontosabb feladata épp az lenne, hogy csak azok alkalmazhassák ezt a módszert, akik értenek is hozzá.
Vágólapra másolva!

Szervezett keretek között oktatnának akupunktúrát, akupresszúrát és gyógynövénytant abban a hagyományos kínai gyógyászati központban, melynek létrehozásáról múlt héten állapodott meg Kökény Mihály egészségügyi miniszter kínai kollégájával. "Ez egy egész gyógyászati rendszer, melynek az akupunktúra az egyik pillére" - mondta az [origo]-nak Kereszty Éva, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) főcsoportfőnöke. A központ feladata az lenne, hogy olyan, a kínai természetgyógyászati módszereket alkalmazó gyógyítókat képezzen, akik az európai orvoslás kiegészítéseként tudnák használni a kínai gyógymódokat. Az egyik cél Kereszty szerint, hogy legyen átjárás az európai és a kínai természeti gyógymódok között.

Alapvetően három módszert oktatnának a központban. Az egyik az akupunktúra, amely különböző idegközpontok kezelése apró tűk segítségével. A másik módszer az akupresszúra, amely hasonlóan működik az akupunktúrához, de a test bizonyos pontjaira gyakorolt nyomással fejt ki gyógyító hatást. Kereszty szerint emellett a harmadik legfontosabb módszer a gyógynövénytan lenne, ami Kínában igen fejlett, több készítményt törzskönyvezett gyógyszerként lehet kapni.

A hagyományos gyógymódokat egyetemeken oktatják Kínában, de ezek a megoldások egyre népszerűbbek Nyugat-Európában is. Norvégiában például az egészségbiztosító fedezi egyes kínai gyógymódok alkalmazását - mondta Kereszty. A főcsoportvezető szerint Magyarországon az egyre népesebb kínai kolónia miatt van létjogosultsága ezeknek a módszereknek. Az itt élő kínaiak ugyanis nagyobb bizalommal fordulnak az általuk is ismert módszereket alkalmazó orvosokhoz. Ugyanakkor a magyar lakosság körében is egyre népszerűbbek az ilyen és hasonló természeti gyógymódok.

Az elképzelések szerint magyar szakemberek mellett (jelenleg a Szegedi Tudományegyetem foglalkozik elsősorban ilyen jellegű gyógyászati módszerek oktatásával) kínai professzorok is oktatnának a központban. A magyarok mellett szintén várnak kínai diákokat is, azonban Kereszty szerint a központ létrehozása előtt több problémára is megoldást kell találni. Kérdéses például, hogy a központban szerezhető képesítés milyen európai akkreditációt jelent majd.

A hagyományos kínai gyógyászati központ létrehozásáról egyelőre csak elvi megállapodás született, így nem lehet tudni, hogy mikorra és hol jöhet létre. Kereszty szerint a központ elsősorban nem magyar állami beruházás lenne, de elképzelhető, hogy a gyógymód egyes elemei idővel bekerülnek majd a támogatott gyógymódok közé, így költségüket az egészségbiztosító állja. A központ elsődleges célja azonban az lesz, hogy professzionális szintre emeljék a kínai gyógyítás oktatását, hogy - mint Kereszty fogalmazott - "ne lehessen kóklerkedni vele".