Nem tudják, miért fulladt a mogyoródi strand vizébe a 15 éves fiú

Vágólapra másolva!
Egyelőre nem tudják a rendőrök, hogy miért fulladt a mogyoródi Aquapark ugrómedencéjébe egy 15 éves gödöllői fiú. Ez valószínűleg csak két-három nap múlva, a boncolás és az ügyben elrendelt többi vizsgálat eredménye után derül ki. A medencére hivatalosan négy úszómester figyelt, ennek ellenére csak akkor találták meg a fiút, amikor zárás után ismerősei kérésére keresni kezdték.
Vágólapra másolva!

Tószegi Anikó, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (PMRFK) ügyeletese szerint egyelőre nem tudni, hogyan fulladt meg a 15 éves fiú a mogyoródi Aquaparkban. A boncolás és egyéb vizsgálatok eredményei csak két-három nap múlva várhatók a szombaton a mogyoródi Aquaparkban vízbe fulladt 15 éves gödöllői fiú halálával kapcsolatban. Csak ezután derülhet ki, hogy miért fulladt a strand vizébe a fiú.

Éliás Gyula, a mogyoródi Aquapark műszaki igazgatója azt közölte, hogy a belső műszaki vizsgálat szerint minden az előírásoknak megfelelő volt abban a medencében. A balesetet követően a medence vizét leengedték, s szárazon, gondosan átvizsgálták a lefolyók, a csúszda, a falak állapotát, annak kiderítésére, nem ezek esetleges hiányosságai játszhattak-e közre a tragédiánál, de semmi ilyen jelet nem találtak - mondta.

Rajnai Róbert létesítményigazgató szerint egyelőre még mindig nem lehet tudni, mitől fulladt a fiú a vízbe. Hozzátette: az első vizsgálatot lefolytató mentőorvos feltételezése szerint azonban az ok valószínűleg a hirtelen stresszre vezethető vissza. A gyakorlatlan ugró a vízbe érve könnyen "bepánikolhat", rosszul veszi a levegőt, helyette vizet szív be, ami fokozza az ijedtséget, s ezért újabb víz kerül a tüdőbe. Ez történhetett most is, hiszen a holttestet a medence alján találták; az úszómester nem hibáztatható - hangsúlyozta az igazgató.

Rajnai Róbert szerint az Aquaparkban kétszázan dolgoznak, 15 úszómester és 18 csúszdafelügyelő gondoskodik a balesetmentes fürdőzésről, s mindenhol figyelmeztető táblák, sőt hangosbemondó ismerteti a rendszabályokat. Ezen felül a csúszdáknál például csak a szabadpályát jelző lámpa kigyulladása után engedik a sorban állókat lesiklani. A szakvizsgával rendelkező úszómesterek pedig gyakran cserélik a különböző medencéknél egymást, hogy a figyelmük lankadását elkerüljék.

A baleset azután történt, hogy a fiú szombaton barátjával és annak édesanyjával a strandra érkezett. Barátja és annak édesanyja már két órája nem látták, de azt hitték, hogy csúszdázik. Aggódni csak akkor kezdtek, amikor a hangosbemondó felhívására sem került elő. A fiú barátjának édesanyja a zárás előtt nem sokkal tett bejelentést a recepción, és akkor kezdték kerestetni a gyereket. A PMRFK ügyeletese elmondta, a szerencsétlenül járt fiatalember holttestét hosszas keresés után, csak a medence leeresztésekor találták meg.

A tragédia a mogyoródi élményfürdő 3,5 méteres medencéjében, az úgynevezett ugrómedencében történt, ahol négy ember felügyel a fürdőzők biztonságára. A medencébe több csúszda és ugrópad is vezet, így még azt sem lehet tudni, melyik szerkezetről érkezett a vízbe a balesetkor - tette hozzá. Megjegyezte, a tragédia idején körülbelül 3000 ember tartózkodhatott a vízi vidámparkban. Tószegi Anikó elmondta, a rendőrség vizsgálja, ki felelős a tragédiáért, de nem valószínű, hogy a kísérő szülő felelőssé tehető a halálesetért.

Mogyorósi Ferenc, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt. Fürdőüzemek osztályának vezetője az MTI-nek elmondta, a 120 cm-nél mélyebb medencéknél állandó felügyeletet kell biztosítani, a 140 cm-nél mélyebb vízre "mélyvíz" táblával is kell figyelmeztetni a közönséget. Hozzátette: a csúszdák használatára, a tiltott csúszási testhelyzetekre piktogramos táblával kell felhívni a figyelmet. A 3,5 méter mély medencével kapcsolatban az osztályvezető elmondta, külön szabályozás nincs, de természetesen fokozott felügyelet indokolt.

Kiemelte: ha több csúszda érkezik egy medencébe, akkor biztosítani és bólyákkal jelezni kell a biztonságos elhagyási útvonalat az egymásra csúszás veszélye miatt. Korhatárra vonatkozó előírás a csúszdák használatával kapcsolatban nincs, de az üzemeltető betartathat a biztonság érdekében különféle szabályokat. Ezenkívül csökkent látású, ittas, vagy úszni nem tudó személyek nem használhatják a medencét - tette hozzá. A PMRFK ügyeletese a fentiekre reagálva elmondta: egyelőre nincs tudomásuk arról, hogy a fiú tudott-e úszni vagy sem, illetve fogyasztott-e alkoholt.