A betegek érdeklődve nézték a sztrájkoló orvosokat

Vágólapra másolva!
Lezajlott az egészségügyi dolgozók kétórás figyelmeztető munkabeszüntetése Csongrád megyében. A szegedi kórházban 310-en, Makón 30 orvos sztrájkolt. A sztrájkolókkal szolidáris kollégák több helyen kék szalagot viseltek. Az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) megyei elnöke eredményesnek tartotta az akciót.
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI, Németh GyörgyrightA betegeket is szolidaritásra kérték

"A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) 11 klinikáján 310 dolgozó vett részt a munkabeszüntetésben" - közölte Ágoston Zsuzsanna egyetemi tanársegéd, a sztrájkbizottság tagja. A betegek megértéssel, türelemmel és érdeklődéssel veszik tudomásul a munkabeszüntetést - mondta az orvos.

Az elmúlt napokban az ország számos egészségügyi intézménye - a fővárostól kezdve sok vidéki intézményig - biztosította támogatásáról a szegedi új klinikán három hete megalakult sztrájkbizottságot, sőt még külföldön dolgozó magyar orvostól is kaptak támogató faxot - mondta a sztrájk egyik szervezője.

A makói kórház minden orvosa csatlakozott a kezdeményezéshez, ez több mint 30 embert jelentett - tudatta Baranyiné Szegvári Mónika, az intézményi szakszervezeti bizottság vezetőségi tagja. Hozzátette: a szakdolgozók most nem csatlakoztak a munkabeszüntetéshez.

A szegedi I.-es és II.-es rendelőintézetben szinte az összes dolgozó aláírta a sztrájkkezdeményezést - mondta Kiss Sándorné, a sztrájkbizottság tagja. Ezért egyes osztályokon teljesen szünetelt az ellátást, más osztályokon pedig csak a sürgős eseteket látták el reggel 8 órától 10 óráig. Kiss Sándorné szerint a betegek egyetértenek a felhívással, mert "látják, ezt nem lehet így folytatni, a minőségi betegellátáshoz biztosítani kell a feltételeket".

A szegedi új klinika dolgozói azért fordultak munkáltatójukhoz sztrájkfelhívással, mert szerintük lehetetlen körülmények között folyik a gyógyító munka. A sztrájkbizottság és a munkáltató az egyeztető tárgyalásokon abban egyetértett, hogy a felvetett problémák nagyobb része nem tartozik az egyetem hatáskörébe. Azonban a saját hatáskörbe sorolható felvetésekre adott munkáltatói válaszok többségét nem tartotta elfogadhatónak a sztrájkbizottság, így a tárgyalások nem vezettek eredményre, ezért a bizottság figyelmeztető munkabeszüntetést hirdetett meg.

Szinte valamennyi Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház homlokzatán kék zászló leng, a dolgozók köpenyükön kék szalagot viselnek, ezzel jelezve, hogy szolidárisak szegedi és makói kollégáikkal, és a figyelmeztető sztrájkban megfogalmazottakkal maradéktalanul egyetértenek - mondta Vermes Lászlóné szakszervezeti vezető csütörtökön Miskolcon.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye egészségügyi intézményeiben is fennállnak azok a problémák, amelyek Szegeden, amennyiben nem történik változás, abban az esetben az egészségügyi ágazat ellehetetlenül, csőd közeli helyzetbe juthatnak a kórházak - mondta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház szakszervezeti bizottságának elnökhelyettese. Megjegyezte: az idő rövidsége miatt a megyében a figyelmeztető sztrájkot már nem tudták megszervezni, ugyanakkor valamennyi intézmény megkapta azt a szolidaritási nyilatkozatot, amelyet a szakszervezet tagjai aláírnak, és azt eljuttatják Szegedre.

A szakszervezeti vezető elmondta: szerintük az egészségügyi tárca létszámcsökkentést, a szolgáltatások magánkézbe adását kényszeríti a kórházak vezetőire, mindezek a betegellátás szakmai színvonalának romlásához is vezethet.

"A dolgozók fegyelmezetten, felelőségük tudatában vettek részt a munkabeszüntetésben" - mondta Tímár Péter, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) megyei elnöke. Becslése szerint a megyében több mint ötszázan vettek részt a sztrájkban.

Közölte: mivel a sztrájkkezdeményezéssel kapcsolatban még nem született megállapodás, a munkabeszüntetés esélye továbbra is fennáll, a tárgyalások folytatódnak, mind az egyetemmel, mind ágazati szinten. A szakszervezeti vezető szerint "a minisztérium igyekszik helyi, bagatell ügynek feltüntetni a szegedi új klinika dolgozói által indított kezdeményezést". Az egészségügy gondjait nem lehet helyben orvosolni, ezért a megbeszéléseket a miniszter és a miniszterelnök szintjén kell folytatni.

"Rengeteg szolidaritási megnyilvánulást kaptunk az ország minden részéből, ebből arra következtetünk, hogy egy hasonló felhívás esetén az aláírók nem maradnának tétlenek" - mondta Tímár Péter.