Ombudsman: mindenkinek kötelező a tüdőszűrés

Vágólapra másolva!
Mindenki köteles elmenni a tüdőszűrésre, még azok is, akik nem értenek vele egyet - így foglalható össze Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának állásfoglalása a tüdőszűrésről. Lenkovics szerint azok, akik megtagadják a kötelező vizsgálatot, nemcsak a saját, hanem mások egészségét is veszélyeztetik. A Békés Megyei Tüdőkórház főorvosának tapasztalatai szerint az emberek többsége nem azért nem megy el a szűrésre, mert nem ért vele egyet, hanem mert egyszerűen nem érdekli.
Vágólapra másolva!

Azok is kötelesek elmenni a tüdőszűrésre, akik nem értenek egyet vele - áll Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának állásfoglalásában. Lenkovics szerint a kötelező vizsgálat megtagadásával mások egészsége, és így alkotmányos jogai kerülnek veszélybe. A dokumentumban az ombudsman kijelenti, hogy "senkinek nincs joga egy érvényes és hatályos törvény önkényes félretételére, illetve az egyéni véleménynyilvánítás szabadságával összefüggésben a személyes önrendelkezési jog olyan kiterjesztésére, mely a közegészséget védő hatályos törvényekkel való szembeszegülést célozza".

A vizsgálatokat megtagadók az egész közösséget veszélyeztetik

Az állásfoglalást azért tette közzé Lenkovics Barnabás, mert az utóbbi időben két olyan beadvány is érkezett a hivatalába, melyekben a panaszosok sérelmezték, hogy kötelező tüdőszűrésre kell menniük. Nem hivatkoztak semmire, csak a kötelezettség tényét kifogásolták. Lenkovics Barnabás szerint a kérdés sokakat érint, mert a tuberkulózis, elsősorban a hajléktalanok és a szegények körében, megint terjed. Mivel a közegészséget veszélyeztető problémáról van szó, a biztos szerint senki nem tagadhatja meg a kötelező szűrést. Az ombudsman az [origo]-nak elmondta, hogy bár 100 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki megtagadja a szűrésen való részvételt, eddig egyszer sem szabtak ki büntetést emiatt.

A biztos állásfoglalásában emlékeztet arra is, hogy Magyarország a tuberkulózis terén az uniós államok között az egyik legrosszabb mutatókkal rendelkező tagállam. Amennyiben valakinek az a személyes meggyőződése, hogy a kötelező tüdőszűrésről szóló szabályozás emberi jogokat sért, vagy az Alkotmányban foglalt alapjogok egyikével ellentétes, joga van az Alkotmánybírósághoz fordulni - olvasható még a közleményben.

Nem érdekli az embereket a tüdőszűrés

Dr. Vincze Árpád, a Békés Megyei Tüdőkórház igazgató-főorvosa úgy gondolja, hogy egyaránt baj van a szabályozással és az emberek hozzáállásával. A főorvos szerint a probléma az úgynevezett alsó limittel van. A szabály értelmében ugyanis csak akkor kötelező mindenkinek a tüdőszűrés, ha egy megyében 100 ezer lakosból több mint 25 tbc-s beteg. Ha a 100 ezer emberre 25-nél kevesebb tbc-s megbetegedés jut, akkor az ÁNTSZ feloldja az évenkénti kötelező szűrést az adott térségben. A megyék többségében így mindenki maga döntheti el, hogy elmegy-e a vizsgálatra vagy sem. Önkéntes alapon pedig nagyon kevesen mennek el tüdőszűrésre.

A másik probléma az emberek hozzáállása. A főorvos tapasztalatai szerint nem azért nem mennek el a szűrésekre, mert nem értenek egyet velük, hanem, mert egyszerűen nem érdekli őket, nem foglalkoznak az egészségükkel. "Sokan nem éreznek elég felelősséget saját maguk, illetve a családjuk egészsége iránt" - állítja a főorvos. Ugyanakkor, ha valakinek a munkahelye kerül veszélybe, mert elmegy egy vizsgálatra, nem meglepő, hogy a felszólítások ellenére sem jár tüdőszűrésre. Sokan ugyanis erre hivatkozva nem járnak a vizsgálatokra.

Büntetés helyett felvilágosítás

Vincze Árpád a megoldást mégsem a szabályozás szigorításában, hanem a meggyőzésben, a propagandában látja. Úgy gondolja, hogy el kell mondani az embereknek, hogy mit kockáztatnak, ha nem járnak tüdőszűrésre. A főorvos szerint nem lehet szankcionálni azokat, akik nem mennek el a szűrésre, mert többségüket - állandó lakcím híján - nem is lehet megtalálni. "Így büntetés helyett, inkább a felvilágosításra kell helyezni a hangsúlyt" - állítja.

Bár Vincze Árpád szerint a magyarországi tbc helyzet nem rosszabb a környező országokénál, egyetért az ombudsmannal abban, hogy a vizsgálatot megtagadók nagy veszélyt jelentenek a környezetükre. A tuberkulózisban ugyanis az a legveszélyesebb, hogy a beteg hónapokig, évekig is hordozhatja a betegséget, anélkül, hogy tudna róla. Ez idő alatt pedig folyamatosan fertőzi a környezetében élőket.