Hüledeznek a vendéglátósok a szigorú standoltatás miatt

Vágólapra másolva!
Több vendéglátóhely tulajdonosa szerint értelmetlen és fölösleges terheket ró a vendéglőkre, kocsmákra, hogy augusztus 1-jétől kötelező lesz naponta részletes nyilvántartást vezetni az eladott, illetve raktáron maradt alkoholtartalmú italokról, azaz standolniuk kell. Az [origo] által megkérdezett üzletvezetők többsége szerint az új rendszer komoly, de fölösleges adminisztrációs terhet ró majd az alkalmazottakra. Akad azonban olyan vélemény is, miszerint csak azoknak fáj a fejük a standolástól, akik csalnak az alkohol beszerzésénél.
Vágólapra másolva!

"Atyaúristen" - hüledezett Erzsi néni, egy - főleg egyetemisták által jól ismert - V. kerületi kisvendéglő vezetője, mikor arról kérdeztük, mit szól hozzá, hogy augusztus 1-jétől minden vendéglátóhelynek részletes napi italelszámolást kell vezetni az alkoholtermékekről. A szigorú elszámolást a jövedéki adóról szóló törvény írja elő, több vendéglátós szerint azonban már így is elég a gondjuk.

Rémálom, hogy az európai uniós előírások miatt naponta kell nyilvántartást vezetni a használt tisztítószerekről, de szigorú higiéniás adminisztrációt is készíteni kell - mondta az [origo]-nak az idős hölgy. Erzsi néni és a kisvendéglő egyik felszolgálója szerint az új intézkedésnek ráadásul semmi értelme, mivel az alkohol jövedéki termék, amihez zárjegy kell, így egyébként is nehéz csalni vele. Szerintük csak pluszmunkát jelent majd az új rendszer, ami a záró munkatársakat terheli. Már ahol meg tudják oldani, mert - mint az üzletvezető állította - a legtöbb vendéglátósnak nincs is annyi embere, hogy minden nyilvántartást szabályosan tudjanak vezetni.

Erzsi néniék szerint irreálisak az elvárások a vendéglátóhelyekkel szemben. "Annyiféle előírás van, hogy ha mindet megcsinálnánk, újra kellene építeni az egész konyhát" - mondta a felszolgáló. Példaként említették, hogy az uniós előírások miatt például nem lehetne egy vendéglátóhely konyhájában sem fából készült vágódeszkát használni, csak műanyagot, illetve minden eszköznek rozsdamentesnek kellene lennie. Erre azonban szerintük a legtöbb vendéglőnek és kocsmának nincs pénze.

A szigorúbb standolási szabályoknak sokan nem örülnek. Egy - alkoholt is árusító - belvárosi kávéház főpincére csak annyit mondott a standolásra vonatkozó kérdésünkre: "Jobb, ha nem mondom el a véleményemet." Úgy tűnik ráadásul, hogy van, ahol még a szabályokkal sincsenek tisztában, annak ellenére, hogy az új rendszer alig két hét múlva indul. Egy dél-budai söröző üzletvezetője szerint első ránézésre sok pluszmunkát jelentenek majd az új szabályok. Ennél többet azonban nem akart mondani, mivel épp ottjártunkkor érdeklődött telefonon a vámhatóságnál, hogy mik a részletes szabályok.

Nem mindenki ért azonban egyet a morgolódókkal. "Ez nem tétel, egy óra" - mondta az [origo]-nak egy belvárosban dolgozó pincér. Szerinte csak azoknak nem tetszik az új rendszer, akik nem hivatalos úton szerzik be az alkoholtartalmú italokat. A fiatalember úgy tudja, főleg a röviditalokkal ügyeskednek a vendéglátósok, amit szerinte kínaiaktól lehet beszerezni. Ráadásul a zárjegy sem véd a csalások ellen, mert a kézen-közön szerzett alkoholt áttöltik egy valamikor szabályosan vásárolt zárjegyes palackba. Ellenőrzéskor pedig bemutatják a szabályosan vásárolt palackról szóló számlát. Ha pedig a számla többéves, akkor sincs gond, csak annyit kell mondani, rosszul fogy az áru. A fiatalember szerint az ilyen jellegű visszaélések lehetőségét kizárják az új szabályok.