Századvég: A választás után is nagy a Fidesz előnye

Vágólapra másolva!
Az európai parlamenti választás után is jelentős a Fidesz előnye az MSZP előtt - derül ki a Századvég és a Tárki közös felméréséből. A közvélemény-kutatás szerint az SZDSZ és az MDF nem kerülne be a parlamentbe egy mostani választáson. A kormány tevékenységét a megkérdezettek 60 százaléka negatívan értékeli, a gazdaság és a demokrácia működését ugyanakkor egyre többen tartják jónak.
Vágólapra másolva!

A Századvég Politikai Elemzések Központja és a Tárki az európai parlamenti választások után, június végén készített felmérést a pártok támogatottságáról. A felmérés szerint továbbra is a Fidesz vezet. Az összes megkérdezett 25 százaléka támogatja az MSZP-t, 33 százaléka a Fideszt. A valamilyen pártot választók körében a nagyobbik ellenzéki párt előnye 12, míg a biztos pártválasztók esetében 8 százalékpont. A felmérés szerint ugyanakkor sem az SZDSZ, sem az MDF nem éri el a parlamentbe való bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. A június 13-i EP-választáson még mind a két párt 5 százalék feletti eredményt ért el.

A felmérés készítői megjegyzik, hogy az európai parlamenti választáson is érvényesült a "győzteshez húzás" elve, amely szerint a választáson nyertes párt támogatottsága a győzelem után megugrik. A Századvég elemzése szerint ez történt most a Fidesz esetében is. Különösen nagymértékben nőtt azok száma, akik szerint egy mostani parlamenti választást a Fidesz nyerne meg. Míg a Fidesz szimpatizánsainak májusban még csak 58 százaléka bízott pártja győzelmében, addig mostanra ez 90 százalékra emelkedett. Az MSZP-szavazóknak májusban még 72 százaléka bízott pártja győzelmében, június végén azonban már csak 53 százalék.

A közvélemény-kutatás kitért a kormány megítélésére is. A válaszadók 60 százaléka negatívan értékeli a kormány tevékenységét. A felmérés szerint az előző hónapokban az MSZP-szavazók körében romlott a kormány megítélése, míg a többieknél valamelyest javult. Az ellenzék tevékenységét a válaszadók 61 százaléka értékeli negatívan. A kutatás készítői szerint a gazdasági várakozások és a demokrácia működésének értékelésében határozott javulás tapasztalható.

A felmérés során tettek fel kérdéseket az EP-választással kapcsolatban is. Érdekesség, hogy míg a választáson csak a szavazásra jogosultak 38,5 százaléka vett részt, addig most a válaszadók több mint fele, 51 százaléka emlékezett úgy, hogy elment voksolni. A megkérdezettek közül elsősorban az MSZP-szavazók voltak rossz véleménnyel az EP-választást megelőző kampányról, szerintük ugyanis az inkább nehezítette, mint segítette a pártválasztást.