Figyelmeztető sztrájkot tart a MÁV kórház szakszervezete

Vágólapra másolva!
A MÁV Kórház és Központi Rendelőintézet Önálló Szakszervezete figyelmeztető sztrájkot tart pénteken reggel, hogy a munkáltatót rákényszerítse a kollektív szerződés mielőbbi megkötésére - jelentette be Víziné Bercsényi Gizella, a szakszervezet vezetője.
Vágólapra másolva!

A szakszervezeti vezető elmondta: a kétórás, 7.45 és 9.45 közötti sztrájk ugyan kihat a fekvő- és járóbeteg-ellátásra, azonban csúszásokon kívül nem lesz jelentősebb hatása. Hangsúlyozta, hogy az elégséges szolgáltatást biztosítják.

Közlése szerint a sztrájk oka, hogy a munkáltató az idén március 31-től számított 3 hónapos felmondási idővel június 30-ra felmondta a régi kollektív szerződést és az ahhoz kapcsolódó megállapodásokat. Érvényes szerződés hiányában a közalkalmazottak csak a jogszabályokban kötelezően előírt juttatásokra jogosultak, és elesnek a korábbi szerződésben meghatározott pótlékoktól.

A sztrájkfelhívás szerint "a munkáltató 2004. március 31-e óta érdemben nem hajlandó tárgyalni a szakszervezettel az új kollektív szerződés létrehozásáról. Az önálló szakszervezet ezért kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett és kénytelen a végső nyomásgyakorlási eszközhöz fordulni".

A közlés szerint a munkáltató május 28-án adta át a szakszervezeteknek véleményezésre a szerződés tervezetét. Az érdekképviseleti szervezetek június 15-ig véleményüket megküldték a főigazgató részére. Választ a szakszervezetek június 17-én kaptak, amelyben a munkáltató azt kérte, hogy először a három szakszervezet - az Önálló szakszervezet mellett a Vasutas Szakszervezet és a Vasútegészségügyi Szakmai Képviselet - egyezzen meg a módosítási igényekben, majd a két oldal jogászai vizsgálják meg a munkaadói és a munkavállalói oldal közötti különbségek áthidalásának lehetőségét.

A három érdekképviselet június 25-én adta át írásban a közös javaslatukat, a munkáltató és a szakszervezetek közötti egyeztetésre pedig június 29-én került sor. Az egyeztetés eredménytelenül zárult, mivel a "munkáltató képviselői egy-egy pontnál arra hivatkoztak, hogy a főigazgatóval még egyeztetniük kell" - áll a közleményben.

A szakszervezetek úgy gondolják, hogy a munkáltatói eljárás mindvégig sértette a Munka törvénykönyvében megfogalmazott jóhiszemű és tisztességes eljárás követelményeit - tudatta a figyelmeztető sztrájkot kezdeményező Önálló Szakszervezet.