Egy hét alatt zavarta le a MeH a 135 milliós utcazene-pályázatot

Vágólapra másolva!
Az "európai érzést erősítő" 135 milliós utcazene-programra a tervezett kezdés előtt tíz nappal írt csak ki pályázatot a Miniszterelnöki Hivatal. A pályázóknak pedig mindössze egy hetük volt arra, hogy összeállítsanak egy egész hónapos koncertsorozatot, a végül befutó Magyar Rendezvényirodák Szövetsége Egyesület vezetője szerint azonban ez nem okozott gondot, ők ugyanis "három nap alatt bármilyen műsort" összehoznak. A pályázati kiírás eleve kedvezett az egyesületnek, miután a MeH előre jelezte, hogy előnyt élveznek a szakmai cégek összefogásával benyújtott pályázatok.
Vágólapra másolva!

Május 20-án írta ki a Muzsikáló Nyárelő programsorozat rendezésére szóló pályázatát a Miniszterelnöki Hivatal Kormányzati Elhelyezési és Rendezvényszervezési Főcsoportja. A pályázatokat május 27-én délig lehetett leadni, így a jelentkezőknek hét napjuk volt arra, hogy egy június elejétől egészen a hónap végéig tartó "színvonalas könnyűzenei" koncertprogramot szervezzenek.

Mint arról az [origo] korábban beszámolt, a pályázatot a Magyar Rendezvényirodák Szövetsége Egyesület (MRSZE) nyerte, amely a 140 millió forintos keretből 135 milliós támogatást kap a MeH-től a programokra. Az egyesület pozícióját erősíthette a pályázaton, hogy a kiírásban az szerepelt: "az elbírálásnál előnyt élvez több rendezvényszervező cég szakmai összefogásával benyújtott pályázat". A felhívásban közölték azt is, hogy a döntés ellen nem lehet fellebbezni.

Megkerestük a MeH illetékes főcsoportját, ott azonban közölték, hogy a pályázattal foglalkozó munkatársuk szabadságon van, és rajta kívül senki más nem tud tájékoztatást adni. Így nem derült ki, hogy milyen más cég vagy szervezet jelentkezett a pályázatra. Azt sem sikerült megtudni, hogy bevett gyakorlatnak számít-e a főcsoportnál, hogy százmilliós programokra kezdésük előtt néhány nappal írnak csak ki pályázatot.

Az MRSZE vezetője, Szirmai László az [origo]-nak azt mondta, számukra nem okozott gondot, hogy egy hét alatt kellett megszervezniük a programot. Állítása szerint az egyesület több évtizedes tapasztalattal rendelkező tagjai "három nap alatt bármilyen műsort" képesek összehozni. Szirmai közölte azt is, hogy előreláthatóan nem fogják felhasználni a programra elnyert teljes összeget. Egyúttal emlékeztetett arra, hogy a pénzt még nem kapták meg, csak az utólagos elszámolás után bocsátják a rendelkezésükre.

Az egyesületnek - amelyet Szirmai közlése szerint 2003 áprilisában jegyeztek be - 19 műsorszervezéssel foglalkozó cég a tagja. Mint azt a Magyar Nemzet megírta, köztük van az Objektív Rendezvény Iroda Bt., amelynek Juszt László újságíró felesége, Kővári Katalin az egyik tulajdonosa. Kővári megkeresésünkre azt mondta, hogy nem kíván nyilatkozni, Szirmai viszont közölte, hogy Kővári Katalin évtizedeken keresztül dolgozott az Országos Rendezvényszervező Irodánál, és így nagy tapasztalata van a programszervezésben.

A Magyar Nemzet szerint az egyesület tagja az International Events Hungary Kft. is, amelynek korábban tagja volt Demszky Gábor felesége, Németh Anikó. A cégnyilvántartásból azonban kiderül, hogy ő csak 2003 februárjáig volt tagja és ügyvezetője a kft-nek, az MRSZE alapításakor már nem volt köze a céghez.

Mint arról az [origo] korábban beszámolt, a Muzsikáló nyárelő című programsorozattal a pályázati kiírás szerint az volt a MeH célja, hogy a koncertek a szórakoztatáson túl erősítsék a "honi polgárokban az európai érzést és az uniós polgárságot". A programsorozat végül június 4-én kezdődött, és egészen a hónap végéig tart. Ez idő alatt a főváros 12 pontján szinte minden nap van egy ingyenes koncert. A fellépők között van a Bergendy Zenekar, a 100 Folk Celsius és Solymos Tóni is. A pályázatban említett "európai érzést" úgy próbálják erősíteni, hogy kiadványokat - például Magyar mezőgazdaság és az Európai Unió, Adóharmonizáció az Európai Unióban - osztogatnak a járókelőknek.

Pethő András