Solymos Tónival is erősíti az "európai érzést" a kormány

Vágólapra másolva!
135 millió forintot költ a Miniszterelnöki Hivatal a Muzsikáló nyárelő című könnyűzenei programsorozatra, amelynek a szórakoztatás mellett célja az is, hogy erősítse az "európai érzést és az uniós polgárságot". A fellépők között van a 100 Folk Celsius, a Bergendy Zenekar és Solymos Tóni. Az utcai koncertek közben a járókelőknek olyan uniós kiadványokat osztogatnak, mint például az "Adóharmonizáció az Európai Unióban".
Vágólapra másolva!

Muzsikáló nyárelő címmel írt ki pályázatot még májusban a Miniszterelnöki Hivatal Kormányzati Elhelyezési és Rendezvényszervezési Főcsoportja. A kiírás szerint olyan pályázók jelentkezését várták, akik "színvonalas budapesti könnyűzenei rendezvények"-et szerveznek, amelyek a szórakoztatáson túl erősítik a "honi polgárokban az európai érzést és az uniós polgárságot". Az értékelés egyik szempontja is az volt, hogy a minél nagyobb tömeg elérése mellett szerepeljen a programtervben az uniós tagsággal kapcsolatos ismeretterjesztés is.

Mint a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) illetékes főcsoportjának munkatársa az [origo]-nak elmondta, két pályázat érkezett a felhívásra. A nyertes a Magyar Rendezvényirodák Szövetsége Egyesület (MRSZE) lett, amelyet azért választottak ki, mert "jobb és több" programot kínált. Az egyesületnek végül a 140 millió forintos keretösszegből 135 millió forintos támogatást ad a MeH. A hivatal illetékesének közlése szerint ez az első alkalom, hogy hasonló rendezvénysorozatot támogatnak. Idén már nem lesz ilyen program, az pedig csak később dől el, hogy jövőre lesz-e folytatás.

A programsorozat június 4-én kezdődött, és egészen a hónap végéig tart. A főváros 12 pontján - többek között Liszt Ferenc tér, Nyugati tér, Keleti pályaudvar, Déli pályaudvar - szinte minden nap van egy-egy ingyenes utcai koncert. A fellépők között van a Bergendy Zenekar, a főleg sváb zenét játszó Taksonyi Szigeti Fiúk, a country- és gyermekdalokról ismert 100 Folk Celsius és a hatvanas években feltűnt Solymos Tóni, a Jöjj hozzám és az Ó, egy kis csók című slágerek szerzője.

Az MRSZE vezetője, Szirmai László az [origo]-nak elmondta, hogy a támogatást a zenészek és a közreműködő munkatársak gázsijára fordítják. A koncerthelyszíneket a fővárosi önkormányzat bocsátja a rendelkezésükre, de segítséget - például áramot - kapnak a BKV-tól is. Az egyesület vezetője szerint sikeres a rendezvénysorozat, sok járókelő megáll zenét hallgatni, és vannak, akik még táncolnak is.

Kérdésünkre Szirmai elmondta, a pályázatban szereplő szempontnak, az európai érzés erősítésének úgy kívánnak megfelelni, hogy uniós füzeteket és pólókat osztogatnak a járókelőknek. Közlése szerint a közönség többek között olyan, a Külügyminisztérium által készített kiadványokhoz juthat, mint a Magyar mezőgazdaság és az Európai Unió, Az Európai Konvent és az új alkotmányos szerződés, az Adóharmonizáció az Európai Unióban vagy a kevésbé szakkérdésekkel foglalkozó EU-csatlakozás 2004.

Pethő András