Megmenekülhetnek a zsidónegyed házai

Vágólapra másolva!
Változtatási tilalom elrendelését javasolta az ideiglenes műemléki védelem alá vont régi pesti zsidónegyedre a főváros. Ezt megelőzően a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal kedden elrendelte a belső-erzsébetvárosi zsidónegyed ideiglenes műemléki védelmét. Így valószínűleg mégsem bontják le a régi épületeket. Korábban egy civil szervezet tiltakozott a tervezett és engedélyezett bontások ellen.
Vágólapra másolva!
Fotó: Fábián Évi
A zsidónegyed egyik háza

Változtatási tilalom elrendelését javasolta az ideiglenes műemléki védelem alá vont régi pesti zsidónegyedre a főváros. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) egyetért az elképzeléssel, valamint a rehabilitációs akcióterületté nyilvánítás gondolatával - tájékoztatta a hivatal az érintettek részvételével tartott előző napi kerekasztal-beszélgetésen elhangzottakról pénteken közleményben az MTI-t.

A KÖH a világörökségi terület védőzónájának történeti építészeti értékeire tekintettel kedden rendelte el a Belső-Erzsébetváros Károly körút - Dohány utca - Klauzál utca - Klauzál tér - Csányi utca - Király utca határolta területének, a régi Pest zsidónegyedének ideiglenes műemléki védelmét.

Varga Kálmán elnök akkor azt mondta: az intézkedés azt szolgálja, hogy haladékot adjon annak pontosítására, egy adott területen mi az, amit megfelelő egyeztetések és műhelymunka után érdemes műemléki védelemre felterjeszteni.

A hivatal pénteki közleménye szerint ugyanakkor "a Belső-Erzsébetváros területén folyamatban lévő fejlesztések, a hatályos szabályozási tervek által képviselt program számos ponton ellentétes az örökségvédelem szándékaival, az értéket megőrző megújulással". Az értékvédelemre irányuló törekvések összehangolására, a hatékonyabb együttműködés elősegítésére Varga Kálmán kerekasztal-beszélgetésre invitálta az ügyben érintetteket.

A csütörtöki találkozón jelen volt többek között Schneller István, a főváros főépítésze, Hunvald György, Erzsébetváros polgármestere, Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, Ráday Mihály, a Városvédő Egyesület elnöke, valamint a környék értékeinek megvédésére létrejött "Óvás" civil szervezet néhány képviselője.

A közlemény szerint a résztvevők egyetértettek abban, hogy a veszélyeztetett városrész egységes szerkezetének, történeti, építészeti értékeinek megőrzése, a kedvezőtlen folyamatok megállítása kiemelt jelentőségű feladat. Valamennyi jelenlévő fontosnak találta a szabályozási tervek felülvizsgálatát, a komplex rehabilitációs program kidolgozását.

A hivatal felhívta a figyelmet arra: a KÖH az ideiglenesen védetté nyilvánított területen kezdeményezett építésügyi eljárásokban szakhatóságként vesz részt. A területi műemléki védelem elrendelése visszamenőleg nem érinti a jogerős engedélyek érvényességét.

Az ügy előzménye, hogy a régi pesti zsidónegyedként ismert területen a kilencvenes évek végén megszületett szabályozási tervnek megfelelően a helyi önkormányzat megkezdte az úgynevezett Madách-sétány kialakítását. Ennek következtében olyan épületek is bontásra kerülhetnek, amelyeket ma már műemlékké nyilvánítana a a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH), de korábban ezt nem tette meg. A helyükre tervezett új házak viszont jelentősen megváltoztatják az eklektikus városképet. 12 házat már konkrét veszély fenyeget: kiadták az elvi építési, illetve bontási engedélyt. A bontást először civilek próbálták megakadályozni.