Megoszlik a volt kormányfők véleménye Irakról

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor (Fidesz) és Boross Péter (MDF) volt miniszterelnökök szerint fel kell készülni a magyar csapatok Irakból történő hazahívására. Horn Gyula (MSZP) volt kormányfő szerint viszont a közelmúltban született ENSZ BT-határozat hatására elindulhat a konszolidáció a térségben, amihez a magyaroknak is hozzá kell járulniuk.
Vágólapra másolva!

Irak kapcsán eltérő véleményt fogalmazott meg Orbán Viktor (Fidesz), Horn Gyula (MSZP) és Boross Péter (MDF) a keddi megbeszélésüket követő sajtótájékoztatón. Abban azonban egyetértettek, hogy szükség van a rendszeres egyeztetésre a volt kormányfők között.

A három volt miniszterelnök Orbán Viktor kezdeményezésére találkozott Budapesten, hogy az iraki magyar szerepvállalásról beszéljen.

Orbán Viktor a találkozót követően azt mondta: a magyar kormánynak fel kell készülnie arra, hogy bármikor ki tudja vonni csapatait Irakból. A volt miniszterelnök megismételte korábbi álláspontját, miszerint a terrorizmus elleni küzdelem és Irak ügye két külön dolog.

Boross Péter a BT-határozat jelentőségét pesszimistábban ítélte meg, és azt mondta: a magyar csapatoknak abszolút készenlétben kell állniuk a hazaútra. Hozzátette: a BT határozat ugyanakkor pár napos türelemre inti az embert, de megjegyezte: szerinte bármikor elszabadulhatnak az indulatok Irakban. "Nem úgy vagyunk ott, ahogy az eredeti határozat rögzítette" - jegyezte meg.

Egyedül Horn Gyula vélte úgy, hogy a magyaroknak maradniuk kell. Azt mondta: a közelmúltban született ENSZ biztonsági tanácsi határozat hatására elindulhat a konszolidáció a térségben, és ehhez a magyar önkénteseknek is hozzá kell járulniuk.