Az ügyész szigort kér Simon bántalmazói ellen

Vágólapra másolva!
Az ügyész emberölés miatt kéri a Simon Tibor meggyilkolásával vádolt négy fiatalember elmarasztalását. Az elsőrendű vádlott védője szerint ugyanakkor csak az enyhébben büntetendő garázdaság vagy testi sértés minősített esete állapítható meg - derült ki a perbeszédek során a Fővárosi Bíróságon. Az ügyész szerint a volt focista nem hágta át a normákat, hogy pezsgőt locsolt szét a szórakozóhelyen.
Vágólapra másolva!

Simon Tibort - aki a Ferencváros válogatott labdarúgója volt, majd a Sopron szakvezetője - 2002. április 21-én éjjel a fővárosi Cafe Allure nevű szórakozóhely előtt az utcán olyan súlyosan bántalmazták, ütötték, rúgták, hogy két nappal később belehalt sérüléseibe.

Az ügyész hétfői vádbeszédében kifejtette: a négy vádlott együttesen bántalmazta a sértettet, annak ellenére, hogy Simon elnézést kért tőlük. A védtelen, földről felálló sértett fejének nagy erejű bántalmazásakor az elkövetőknek számolniuk kellett a súlyos következményekkel - közölte az ügyész, aki megemlítette, hogy ezután segítségnyújtás nélkül távoztak a vádlottak a tetthelyről.

Azzal kapcsolatban, hogy az eljárás során felvetődött, hogy Simon Tibor viselkedésével közrejátszott a vádlotti magatartás kialakulásában, az ügyész úgy vélekedett: nem lehet tudni, mi volt a történtek kiváltó oka, mivel értelmetlenül, átgondolatlanul, szinte ösztönösen cselekedtek a vádlottak. Az ügyész szerint Simon Tibor nem hágta át a normákat, amikor bántalmazása előtt nem sokkal pezsgőt locsolt szét a szórakozóhelyen és felmászott a pultra, annál is inkább, mert felszólításra azonnal abbahagyta, és távozni készült.

A büntetéskiszabás kapcsán az ügyész az emberölés büntetési tételének alsó határát lényegesen meghaladó szabadságvesztés kiszabását indítványozta, és kérte annak figyelembe vételét is, hogy az elsőrendű, korábban erőszakos bűncselekmények miatt büntetett G. János volt a kezdeményező. A törvény szerint az emberölés 5-15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. G. ügyvédje hétfői védőbeszédében a jóval enyhébben büntetendő garázdaság, illetve testi sértés minősített esetének megállapítását kérte.

A vádirat benyújtásakor az ügyészség még halált okozó testi sértésként minősítette a négy fiatalember cselekményét, ám Szebeni László, a Fővárosi Bíróság első fokon eljáró büntetőtanácsának elnöke ez év februárjában az első tárgyaláson jelezte, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján más minősítés, az emberölés is szóba jöhet.

Az eljárás során G. János annyit beismert, hogy bántalmazta Simont, de tagadta, hogy haláláért is felelősség terhelné. Három vádlott-társa, akik a szórakozóhely biztonsági őrei voltak, tagadták bűnösségüket.

A hétfői tárgyaláson védőbeszédében a három vádlott ügyvédje elsődlegesen bizonyítottság hiányában kért felmentést. Álláspontjuk szerint a társtettesség nem állapítható meg. Azzal érveltek, hogy nem tisztázott mi is történt, az ügy nincs felderítve. A védők kifogásolták, hogy a bíróság elutasította bizonyítási indítványaikat, például az újabb szemtanúk meghallgatására vonatkozót. Az egyik ügyvéd megjegyezte: a vádbeli események során több üldözője volt Simon Tibornak, mint ahányan végül a vádlottak padjára kerültek. A végső ütéshez viszont csak egyetlen embernek van köze.

Az egyik vádlott a vádbeli cselekmények idején rendőr volt, és másodállásban a Cafe Allure biztonsági őre. A történtek után eltávolították a rendőrségtől. Ügyvédje perbeszédében megjegyezte: védence rendőrként lehet hogy nem tett meg mindent Simon Tibor megmentése érdekében, de ez büntetőjogilag nem értékelhető.

Az utolsó szó jogán az elsőrendű vádlott annyit mondott: "amit tettem, azt elvállalom". Egyik társa úgy nyilatkozott: nagyon sajnálja ami történt, biztonsági őrként végezhette volna körültekintőbben a munkáját, de az emberölésben nem bűnös. A harmadrendű vádlott az utolsó szó jogán kijelentette: nem vett részt Simon Tibor bántalmazásában.

A következő, szerdai tárgyaláson a negyedrendű vádlott utolsó szó jogán előadott védekezését követően várhatóan sor kerül az elsőfokú ítélet kihirdetésére is a Fővárosi Bíróságon Simon Tibor meggyilkolása ügyében.