A Fidesz győzelmét jósolta a Medián

Vágólapra másolva!
A Medián előrejelzése szerint három magyar párt juttathat képviselőket az Európai Parlamentbe. A kormányoldal és az ellenzék között kiegyenlített erőviszonyokat mért a közvélemény-kutató cég, bár úgy vélte: végül a Fidesz Magyar Polgári Szövetség nyeri meg az európai parlamenti választást. A Medián 43 százalékosra jósolta a részvételt.
Vágólapra másolva!

Az [origo], a TV2 és a Klubrádió megbízásából készült előrejelzés annak a felmérésnek az eredményein alapul, amelyet a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet péntek délutántól szombat estig készített a szavazókorú népességet reprezentáló 3000 fős minta személyes megkérdezésével.

A közvélemény-kutatás nem sok változást regisztrált ahhoz a felméréshez képest, amelyet a Medián a nyolc napos moratórium előtt publikált. Bár a Fidesz akkori előnye 10-ről 8 százalékpontra csökkent, ez nem változtat a várható mandátumeloszláson, vagyis a mostani előrejelzés a nagyobbik ellenzéki pártnak 12, a nagyobbik kormánypártnak 10 mandátumot valószínűsít, míg az SZDSZ 2 mandátumra számíthat. Az előrejelzés szerint az MDF-re csupán a szavazók 4 százaléka voksol. A Medián 43 százalékos részvételi aránnyal számolt. Fél 7-kor 37 százalékos volt a részvételi arány, a Medián szerint ez nem jelent nagy eltérést saját számításaikhoz képest.

A megkérdezettek közül a legtöbben - 36 százalék - döntetlent tippeltek, és alig valamivel többen prognosztizáltak Fidesz-győzelmet (30 százalék), mint ahányan MSZP-sikert (28 százalék).

A felforrósodott kampány a jelek szerint elég sok embert meggyőzött arról, hogy az EP-választásnak nagy a belpolitikai tétje - áll a felmérésben. Az állampolgárok abszolút többsége - 58 százalék - legalábbis ezt gondolja, és csak jó egyharmad - 36 százalék - azok aránya, akik vitatják az esemény belpolitikai jelentőségét.

Az alacsony részvétel azzal is összefügghet, hogy a társadalom - ha elégedetlen is a kormány teljesítményével - nincs "kormánybuktató" hangulatban - állította a Medián. Az emberek többsége ugyanis az ellenzék feltételezett győzelme esetén sem gondolkodik hatalomváltásban: csak a válaszadók 14 százaléka értett egyet azzal, hogy ha a választást a Fidesz-MPSZ nyerné, akkor a kormánynak le kellene mondania. Igaz, az emberek relatív többsége - 43 százaléka - azt a véleményt osztja, hogy a kormánynak egy ilyen helyzetben változtatnia kellene a politikáján. A megkérdezettek 39 százaléka vélte úgy, hogy az eredménynek nem kellene befolyásolnia a kormány munkáját.

A három párt három frakcióban ülne

A Fidesz által delegált EP-képviselők az Európai Néppárt és Európai Demokraták nevű, jobbközép szövetségben foglalnak helyet. Az előző EP-ciklusban ez volt a legnagyobb frakció. . Az Európai Szocialista Párt volt a második legnagyobb frakció, Magyarországot az MSZP képviseli benne. Az Európai Liberális, Demokrata és Reformpártban Magyarországot az SZDSZ képviseli. Ez volt eddig a harmadik legerősebb frakció.