Mégis kiviszi a Posta a napilapokat szombaton

Vágólapra másolva!
Szerdán azonnali hatállyal felfüggesztették beosztásából a Magyar Posta hírlapüzletág-vezetőjét és belső vizsgálatot indítottak, mert Berkes György több napilapnak félreérthető tartalmú levelet küldött a kampánycsend alatti hírlapkézbesítésről. A postai vezető azt közölte több napilappal is, hogy azokat az újságokat, amelyekben a kampánycsendet sértő közlést észlelnek, nem viszik ki szombaton.
Vágólapra másolva!

A Népszabadság szerdai számában írta meg, hogy a Magyar Posta levélben tudatta a lap szerkesztőségével, hogy a kampánycsend alatt nem kézbesítheti azokat a hírlapokat, amelyekben kampánycsendet sértő közlést észlel. A lapnak arra kérdésére, hogy miként döntik el, hogy mi sérti a kampánycsendet, azt válaszolt a Magyar Posta illetékese, hogy ha a lapokba fűzött szórólapok, vagy más, utólag betoldott részek vélelemezhetően sértik a kampánycsendet, akkor az Országos Választási Bizottsághoz fordulnak.

A Posta közleményében elhatárolódott a levél tartalmától és azonnali hatállyal felfüggesztette beosztásából a harlapüzletág vezetőjét. "A Magyar Posta Rt. kéri a szerkesztőségeket és lapkiadókat, amelyek az üzletág-vezető levelét megkapták, hogy tekintsék azt semmisnek" - áll a közleményben. A közlés szerint a társaság valamennyi munkatársa kézbesíti a postai küldeményeket és a sajtótermékeket, így az előfizetők június 12-én, szombaton is a megszokott időben kapják kézhez újságaikat.

Az Országos Választási Bizottság egyik tagja szerdán azt mondta: törvénytelen, önkényes eljárás lenne, ha a Posta nem kézbesítene szombaton olyan lapokat, amelyekben kampánycsendet sértő közlést észlel. Szoboszlai György elmondta: "abszolút illegális" lenne ez a lépés, a Posta ugyanis nem léphet fel hatóságként, nem választási szerv. Az OVB szocialista delegáltja hozzátette: a Posta, mint szolgáltató nem minősítheti az általa kézbesített lapok tartalmát, kampánycsendsértést ugyanis csak a választási bizottságok állapíthatnak meg.

Szoboszlai György, a Magyar Tudományos Akadémia kutatója, aki tíz éve vesz részt az OVB munkájában, elmondta azt is, hogy igen körültekintő mérlegelést igényel a választási szervektől annak megállapítása, mikor valósult meg kampánycsendsértés. Példaként emlékeztetett arra, hogy korábban a Legfelsőbb Bíróság egy kisgazda országgyűlési képviselő esetében az OVB-vel ellentétben nem állapított meg kampánycsendsértést, amikor az a kampánycsend alatt egy televízióban véleményt nyilvánított. A bíróság szerint ugyanis nem mint országgyűlési képviselő, hanem politikai kutatói minőségében tette ezt.

Alapelv, hogy a kampánycsend alatt a választás befolyásolására alkalmas hírek nem közölhetők, nem szerepelhetnek a sajtóban a választáson indult személyek, a pártok vezető tisztségviselői. Nincs akadálya viszont annak, hogy a miniszterelnök által szerdán reggel bejelentett pénteki kormányátalakításról szombaton hírek jelenjenek meg, az ugyanis nem közvetlen választási hír, ha átalakítják a kormányt - közölte.