Megruházták a horvát papok a magyar püspököket

A horvát papokból álló labdarúgó válogatott 8-1 arányban győzte le a magyar papokat az Üllői úton, az FTC stadionjában. Hiába játszott a magyar oldalon két püspök is, a már több nemzetközi meccsen diadalmaskodó horvát katolikus klérus verhetetlennek tűnik. A meccs végén a hétgólos magyar vereség ellenére több mint kétezer szurkoló percekig vastapssal ünnepelte kedvenceit.

Jótékonysági labdarúgó mérkőzést játszott egymással kedd este a magyar és a horvát katolikus egyház papjainak válogatottja. A horvátok 8-1-re győztek, ráadásul az egyetlen magyar gólt is egy horvát plébános lőtte: már 6-0-ra vezettek a horvátok, amikor egyikük lábáról egy szépen induló magyar támadás után saját hálójába pattant a labda. A magyar atyáknak különösen nehéz ellenfél jutott, hiszen a horvátok az elmúlt években legyőzték a német, az osztrák és az olasz klérus legjobbjait is. A magyarok viszont első alkalommal játszottak külföldi papi válogatott ellen. A zászlókkal, kereplőkkel és dudákkal érkező közönség így is vastapssal jutalmazta a hazaiakat, a több mint 2000 szurkoló minden jól sikerült passzért hálás volt. Kiss-Rigó László esztergom-budapesti segédpüspök nevét pedig percekig skandálták, amikor 1-7-nél jobbra vetődve hárította a horvátok második tizenegyesét.

"Dicsértessék a Jézus Krisztus a lelátón és az edzésben lévő atyáknak is" - kezdte labdarúgó kommentátori tevékenységét Ipoly atya, cisztercita szerzetes, néhány perccel a mérkőzés kezdete előtt. A Fradi-pálya hangosbemondóján keresztül az egész mérkőzés alatt lelkesítette a közönséget a Villányi úti Szent Imre templom papja. A közönség üdvözlésekor több tucat gyülekezetet sorolt fel, ahonnan a lelátókra érkezett hívő szurkolók érkeztek és megvették az ezer forintos belépőjegyeket. A teljes bevételt két erdélyi árvaháznak ajánlották fel, melyeket a dévai és a csíksomlyói plébános alapított.

A mérkőzés formaságai a hivatalos válogatott találkozókéhoz volt hasonlatos. A meccs a két ország himnuszával kezdődött, a találkozó kétszer 45 percig tartott, a mérkőzést hivatásos FIFA bírók vezették. A horvát papok nemzeti kockás mezben, míg a magyarok a Vatikán színeire utaló sárga-fehérben játszottak. Cserélni viszont folyamatosan, bírói engedély nélkül is lehetett.

Fotó: Fábián Évi

"Ők fiatalabbak, de a labda gömbölyű" - mondta egy nappal a mérkőzés előtt az esélyekről László atya az [origo]-nak. Lipp László a magyar papi labdarúgás megszervezője, 1988-ban ő hívta életre az első magyar papcsapatot, ami akkor a Fradi Öregfiúk ellen játszott egy jótékonysági mérkőzést. Azóta évente néhány alkalommal pályára lépnek, utoljára pünkösdkor játszottak a Felvidéken. A Magyar Televízió éjszakai műsorából országosan ismertté vált gazdagréti pap a mostani csapat kapitánya is. Bár szervezőként mindenképpen fontos szerepe volt, a pályán keveset mutatott. A rendkívül elnéző közönségtől a második félidő vége felé egyre többször lehetett hallani "László atya gyere le!"

A horvát csapat átlagéletkora ránézésre valóban tíz évvel fiatalabb volt a magyarokénál, de a hazai csapatban két főpap is játszott. Az említett Kiss-Rigó kapus mellett Udvardy György érseki helynök mezőnyjátékosként erősítette a csapatot. Rajtuk kívül egy szalézi és egy ferences szerzetes, továbbá plébánosok és káplánok játszottak a magyar válogatottban, mely inkább a nemzetet, mint az országot képviselte, hiszen ketten a plébánosok közül Erdélyből érkeztek.

A horvát csapat nem csak fiatalabb, de képzettebb focistákból is áll, mint a magyar. Őket a Horvát Labdarúgó Szövetség támogatja, edzőjük főállásban a horvát U-17 válogatott trénere, rendszeresen járnak edzőtáborozni. "Könnyű meccs valóban, de csak azért, mert összeszokottabbak vagyunk. A magyar csapat még új, talán ezért ekkora az előny nálunk" - nyilatkozta az [origo]-nak a mérkőzés szünetében a 15-ös számú horvát játékos, Pavao Filipovics, pozsegai paptanár. Ekkor már 4-0-ra vezettek. "Mi legfeljebb a gyerekekkel edzünk. A ministránsokkal, néha a hittanosokkal kirándulásokon. A lelkipásztori hivatás mellett nincs idő edzésre." - mondta viszont a magyar válogatott helyzetéről Lendvai Zalán paphátvéd.

László atya szerint nem is a győzelem a fontos, hanem a segítség az árváknak, a jó játék és a mérkőzés morális üzenete. A horvátok elleni meccs kapcsán kiemelte, hogy így fel lehet hívni a figyelmet az új vasfüggönyre, ami az EU-csatlakozáson kívül rekedt szomszédokat választja el Magyarországtól.

A horvátokat kifárasztani sem sikerült, pedig sűrű programjuk volt a mérkőzés előtt. Hétfőn érkezésük után a gazdagréti Szent Angyalok templomban miséztek, aztán Ipoly atya beszámolója szerint rengeteg töltött káposztát ettek és nagyon sokat énekeltek. Kedd reggel Budaörsről Esztergomba repültek, majd Zsámbékon át visszatértek Budaörsre. Még ez után a Bakáts téri templomban horvát hívekkel is találkoztak, és alig fél órával a meccs előtt érkeztek meg az FTC stadionjába. Joszip Blazson varazsdi plébános-csatár mégis rendre úgy megkeverte a magyar védelmet, hogy hárman sem tudták fogni.

A magyar csapat fürdött a népszerűségben, a papokat éltető hittanos tanítványok százai üdvözölték üvöltve őket. "László atya gyere ideee! Péter atya, gyenge a védelem!" lehetett hallani a szünetben, a papok pedig erős lihegésük ellenére igyekeztek barátságosan beszélgetni velük. A hosszú hajú jobbszélső, Mékli Attila pestújhelyi káplán lila üvegű kerek napszemüvegében hallgatta a XV. kerületi hittanosok tanácsait a szünetben. Mékli az első félidő 18. percében a legnagyobb magyar helyzetet hagyta ki: 0-2-nél elfutott a jobbszélen, egy csel közben leesett az egyik cipője, de még így is eljutott majdnem az ötösig, azonban a kapufán csattant a lövése.

A felnőtt szurkolók között aláírást gyűjtöttek a meccs alatt a határon túli magyarok kettős állampolgársága érdekében. "Ezt mindenkinek kötelező aláírnia" - figyelmeztetett már a bejáratnál mindenkit kedvesen, de határozottan egy aktivista hölgy. A hivatalos programon kívüli aláírásgyűjtés sem vonta el azonban a nézők figyelmét, akik Ipoly atya "Hajrá magyarok, hajrá papok!" rigmusát ugyan nem vették át, de a "Ria-Ria-Hungária!" többször is visszhangzott a stadionban.

A jegyekből származó bevétel közvetlenül jótékony célra megy, összesen 2103 jegy kelt el a meccs kezdetéig. Az FTC jelentős kedvezménnyel adta a pályát, és a játékvezetői hármas Kiss-Rigó László kapus és püspök ismerőseként jött el. Kassai Viktor bíró és Erős Gábor partjelző többek között a portugál-angol és a szlovén-horvát igazi válogatott meccseit vezették az utóbbi időben, Horváth László partjelző pedig a magyar másodosztályban lengeti a zászlót.