A kormány belemegy a gyógyszerek drágításába

Vágólapra másolva!
A kormány nem ellenezné, hogy július 1-je után visszaállítsák - tehát emeljék - a gyógyszerek árát a márciusi szintre - derül ki a HírTv birtokába jutott dokumentumból. Ez átlagosan 15 százalékos áremekedést eredményezhet. A dokumentum szerint a kormány azt ígéri a gyártóknak, hogy a megnövekedett ár 50 százalékát terheli csak rájuk. A kormány emellett arra is ígéretet tett, hogy 2005-06-ban tovább növeli a gyógyszerek támogatására fordított összeget. A kormány és a gyártók közleménye szerint ugyanakkor a tárgyalások célja, hogy az esetleges áremelkedés ne a betegeket terhelje.
Vágólapra másolva!

A HírTv birtokába jutott dokumentum szerint a kormány rábólint a gyógyszerárak emelésére. A televízió honlapján közétett június 5-i emlékeztető úgy fogalmaz: "amennyiben megállapodás történik, úgy a támogatott gyógyszerek ára július 1-jével visszaáll a 2004. márciusi szintre". Ez átlagosan 15 százalékos áremelkedést eredményez. A kormány cserében csak annyit vár a gyártóktól, hogy az árnövekedés felét december 31-ig vállalják át. Ebben az esetben a gyártók bevételei még mindig növekednének átlagosan 7,5 százalékkal.

Az nem derül ki egyértelműen a dokumentumokból, hogy az árnövekedés másik 50 százalékát ki fizeti majd. Úgy tűnik ugyanakkor, hogy a kormány számára elfogadható lenne egy olyan megoldás is, hogy az átlagosan 7,5 százalékos növekedést a betegekre terheljék. A HírTv oldalán olvasható, az emlékeztetőhöz csatolt e-mail szerint ugyanis Kiss Péter kancelláriaminiszter - a kormány tárgyalódelegációjának vezetője - idén már nem szeretné növelni a gyógyszerkasszát, azaz a kormány nem szándékozik több pénzt fordítani a gyógyszertámogatásokra.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által az [origo]-nak korábban megküldött adatok szerint azonban a most rendelkezésre álló összeg is alig lesz elég a gyógyszertámogatások fedezésére. A költségvetés még 223,7 milliárdot szánt gyógyszertámogatásokra idén. A kormány azonban márciusban a gyógyszerárak átlagosan 15 százalékos befagyasztásáról döntött, arra hivatkozva, hogy a támogatások összege 18 hónap alatt 110 százalékkal nőtt. Ezzel egy időben korrigálták a gyógyszertámogatások összegét is, amelyet 213,3 milliárd forintban határoztak meg.

Az OEP adatai szerint azonban már az év első négy hónapjában 88,7 milliárdot költöttek támogatásokra. A támogatási összeg tizede pedig minden hónapban elfogyott áprilisig, azaz ha ilyen mértékű marad az igényelt gyógyszertámogatások összege, akkor az OEP nem csak a július 1-jétől várhatóan 7,5 százalékkal dráguló gyógyszereket, de a mostani gyógyszertámogatásokat sem tudja egész évben fizetni. Mivel a gyártóktól azonban csak 50 százalékos tehervállalást várnak, a gyógyszerkasszát pedig idén már nem bővítenék, könnyen elképzelhető, a maradék árnövekedést a betegekkel fizettetik meg. További lehetőség, hogy a kormány mégis bevezet hatósági gyógyszerárat, illetve az állam mégis további forrásokat biztosít erre a célra.

A dokumentum tanúsága szerint a kormány további engedményeket is ígér a gyártóknak. Az emlékeztető szerint a kormány vállalja, hogy 2005-ben és 2006-ban előre meghatározott mértékben növeli majd a gyógyszerkasszát, ami így kiszámítható piacot jelent a gyártóknak. Annak ellenére, hogy vezető kormányzati tisztviselők korábban úgy nyilatkoztak: a gyógyszerkassza további növelése megengedhetetlen, hiszen már most is indokolatlanul sokat költ ilyen célra az állam. A kormány azt is vállalná, hogy egy esetleges megállapodás esetén július 1-jétől nem lépteti életbe a hatósági gyógyszerárakra vonatkozó, zárószavazás előtt álló törvénymódosítást.

Az emlékeztető szerint további egyeztetést igénylő pont, hogy idén is növeljék-e a gyógyszertámogatások összegét. A gyártók ezért lobbiznak, a kormány azonban csak 2005-ös emelést támogat. A kormány emellett azt is támogatná, hogy a gyógyszerárak ne július, hanem csak október 1-jétől emelkedjenek a márciusi szintre, bár a dokumentum szerint a júliusi áremelés is elfogadható számára. Az emlékeztető kiemeli, hogy "még mindkét félnek a megfelelő döntési pontokon egyeztetniük kell".

A Fidesz megdöbbenéssel értesült arról, hogy miközben a parlament előtt fekszik a gyógyszerárak csökkentésével kapcsolatos törvényjavaslat, a kormány titkos megállapodás-tervezetet készített elő a gyógyszergyártókkal - mondta szerdai sajtótájékoztatóján Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezető-helyettese kifogásolta: a tervezet szerint a kormány nem hajtja végre a parlament előtt fekvő törvényjavaslatot, ha megállapodásra jut a gyógyszergyártókkal. A képviselő közölte: példátlan, hogy a kormány egyszerre csapja be a parlamentet és az embereket is, mert miközben törvényjavaslatot nyújt be a parlamentnek, valójában nem akarja azt végrehajtani.